× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
co wypłukuje żelazo
Porady

Co wypłukuje żelazo?

Anemia to choroba, z którą częściej zmagają się kobiety. Wynika to m.in. z tego, że miesiączkują. Najczęściej występuje anemia z niedoboru żelaza, która jest spowodowana np. zbyt niską podażą tego mikroelementu w diecie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o to, by w naszej diecie nie brakowało produktów bogatych w żelazo. Powinniśmy również unikać tych, które je wypłukują. Czyli wiążą żelazo uniemożliwiając jego wchłonięcie lub tworzą środowisko niesprzyjające wchłanianiu żelaza w jelicie. Które z produktów przyczyniają się do wypłukiwania żelaza? Dowiedz się!

Czego powinniśmy unikać?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest niedopuszczenie do niedoboru żelaza w organizmie, bowiem może to skutkować anemią. Dlatego też dbajmy o to, aby regularnie spożywać produkty bogate w żelazo. Jednak, co z tego, skoro każdego dnia sięgamy po napoje, które wypłukują żelazo. Mianowicie chodzi tutaj o kawy, herbaty i napoje gazowane. Mimo że je uwielbiamy, każdego dnia dodają nam energii do działania, to jednak warto je ograniczyć lub nawet z nich zrezygnować. 

Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Spożywanie produktów, które wypłukują żelazo, zwiększa ryzyko anemiiWarto zatem wiedzieć, jakie są objawy niedoboru żelaza, aby móc w porę zareagować. Zazwyczaj na początku trudno dostrzec jakieś objawy, choć nierzadko pojawia się już bladość skóry, duża potrzeba snu, czy szybka męczliwość. Najczęściej to wszystko zrzucamy na zmęczenie i zapominamy o tym. Jednak wraz z upływem czasu objawy przybierają na sile i stają się bardzo wyraźne. Pojawiają się częste bóle i zawroty głowy, osłabienie organizmu, bladość skóry i spojówek oraz uciążliwe bóle stawów. Pozostałe możliwe objawy to:

  • wypadanie włosów; 
  • łamliwość paznokci; 
  • bruzdy na płytkach paznokciowych; 
  • częstsze infekcje; 
  • kołatanie serca; 
  • duszności.

Z czego może wynikać niedobór żelaza?

Istnieje kilka przyczyn niedoboru żelaza. Możemy jednak wyróżnić kilka tych, które są najczęściej diagnozowane. Pierwsze miejsce na podium zajmuje oczywiście nieodpowiednia dieta. Niektórzy nie dbają o to, aby w ich spożywanym jedzeniu znajdowało się żelazo. Dużo osób stosuje też dietę wegetariańską, zatem ciężej im dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka.

Bardzo częstą przyczyną jest także utrata krwi, która może wynikać np. z utajonego krwawienia czy przebytego zabiegu chirurgicznego. To również problem, który dotyczy prawie każdej kobiety, bowiem tracą one wiele krwi podczas miesiączki. Innym powodem mogą być przewlekłe choroby zapalne, które powodują niewłaściwe wchłanianie się żelaza z przewodu pokarmowego. Dodatkowo warto wiedzieć, że niektóre grupy osób mają większe zapotrzebowanie na żelazo – np. kobiety w ciąży, czy nastolatkowie i szczególnie oni powinny unikać produktów wypłukujących ten pierwiastek.

Jak nie dopuścić do niedoboru żelaza?

Każdego dnia powinniśmy spożywać żelazo – kobiety ok. 18 mg, mężczyźni 10 mg, natomiast młodzież od 12 do 15 mg. Co więc powinniśmy jeść, aby dostarczyć ten pierwiastek do organizmu? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wyróżniamy żelazo hemowe (przyswajalne w 20%), jak i żelazo niehemowe (jedynie w 5% przyswajalne). Żelazo hemowe znajdziemy w mięsie, podrobach, rybach, jak i produktach mięsnych z krwią. Żelazo niehemowe natomiast głównie w zielonych warzywach, burakach, razowym pieczywie, makaronach, czy chociażby w suszonych owocach.

Niemniej ważne jest jednak to, aby unikać produktów, które wypłukują żelazo. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, należą do nich napoje takie jak kawa i herbata. Poza tym odradza się łączenia produktów z zawartością żelaza z dużymi ilościami fosforu, jak i roślin strączkowych, otrębów i płatków owsianych.

Jak uporać się z niedoborem żelaza?

Choć mogłoby się wydawać, że wystarczy dobrze skomponować dietę, aby uzupełnić niedobory żelaza w organizmie, to niestety nie zawsze jest to takie proste. Zwłaszcza w przypadku długotrwałego niedoboru. W takiej sytuacji pomocne mogą być suplementy diety zawierające żelazo. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem, ponieważ w ten sposób możemy sobie zaszkodzić. 

Bardzo wiele osób zastanawia się też, czy przyjmowanie suplementów z żelazem wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi? Jak twierdzą eksperci, efekty uboczne mogą wystąpić, ale jedynie wtedy, gdy będziemy przyjmowali za duże ilości. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczamy głównie problemy z żołądkiem.