× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Chore dziecko

Cukrzyca u dzieci

W Polsce jest ponad milion diabetyków (chorych na cukrzycę) a ocenia się, że kolejny milion osób choruje nie wiedząc o tym. Liczba chorych ciągle wzrasta.

Cukrzyca oznacza niemałe ryzyko dla serca i układu krążenia. Dlatego diabetycy powinni dostosować tryb życia do zaleceń lekarzy i zrobić wszystko, żeby ryzyko to było jak najmniejsze.

Ważne jest wczesne rozpoznanie

Wielu ludzi choruje na cukrzycę nie będąc tego świadomym. Tymczasem dla wczesnego rozpoznania choroby wystarczy prosty test paskowy. Po zanurzeniu odpowiedniego paska w moczu można stwierdzić, czy cierpi się na cukrzycę.

Test paskowy można kupić w aptece albo otrzymać od lekarza. Od czasu do czasu kasy chorych i zespoły opieki zdrowotnej urządzają dni walki z cukrzyca. Wtedy można bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi.

Żyć z chorobą

Jeżeli lekarz stwierdzi cukrzycę, chory musi zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. U dorosłych choroba przebiega stosunkowo łagodnie – właściwie należy głównie przestrzegać diety – u dzieci jednak wiąże się m.in. z przyjmowaniem zastrzyków, ścisłym przestrzeganiem i korygowaniem diety i kontrolowaniem ilości podawanej insuliny. Diabetycy miewają często

Infekcje dziąseł i zębów, drobne rany i otarcia skóry trudno się goja. Muszą ponadto wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne. Sposób i ilość przyjmowanego pożywienia podlegają regułom:

– Jedzenie trzeba ograniczać tak, żeby nie przytyć.

– Zamiast trzech obfitych posiłków należy jeść raczej mniej, za to sześć do siedmiu razy dziennie.

– W diecie nie może znaleźć się cukier. Uważać trzeba także na cukier zawarty w takich produktach jak jogurty, dżemy, napoje.

– Należy dokładnie kontrolować zawartość tłuszczu w pożywieniu.

– Ilość pożywienia trzeba ustalać według planu, korzystać z wagi i starannie odważać składniki.

Problemy socjalne

Chorzy na cukrzycę często mają poczucie, że są ze swoją chorobą pozostawieni sami sobie, a niezbędną samokontrole odczuwają, jako znaczne obciążenie. Dorośli dają się namówić na zjedzenie czegoś niedozwolonego, ponieważ nie mają odwagi mówić otwarcie o chorobie. Dla dzieci „inność” ich diety jest szczególnie ciężka do zniesienia.

Pomoc socjalna

Kasy Chorych opłacają pobyt diabetyków na turnusach rehabilitacyjnych i w szpitalach uzdrowiskowych. Dla dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę organizowane są pobyty w specjalistycznych ośrodkach.

W niektórych rodzinach choroba dziecka powoduje problemy, z którymi nie zawsze można poradzić sobie bez wsparcia. Pomocy należy szukać W Poradniach Diabetologicznych, terenowych oddziałach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą i Centrach Pomocy Rodzinie.

Podczas turnusów rehabilitacyjnych dzieci i ich rodziny są szkolone, przez specjalnie przygotowane pielęgniarki edukacyjne, jak radzić sobie z chorobą. Tutaj otrzymują także wsparcie psychologiczne.

Turnusy rehabilitacyjno szkoleniowe dofinansowują terenowe Centra Pomocy Rodzinie.

Grupy wsparcia i samopomocy

W całej Polsce działają oddziały Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które udzielają rad i pomocy. Można tam uzyskać adres najbliższej grupy wsparcia, gdzie diabetycy wspólnie próbują rozwiązywać swoje problemy i uczą się żyć z chorobą.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wydaje dwa czasopisma dla chorych, zawierające cenne wskazówki, informacje i adresy. Także Polskie Towarzystwo Diabetologiczne prowadzi serwis edukacyjny o cukrzycy.

Książki kucharskie

W księgarniach można znaleźć książki kucharskie z przepisami przygotowanymi specjalnie dla chorych na cukrzycę. Czasem takie przepisy opracowują także producenci syntetycznych środków słodzących i proponują, jako bezpłatne broszury.

Adresy i telefony

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Zarząd Główny

85-959 Bydgoszcz, ul. Chodkiewicza 9/11

tel. 052-321 20 14

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 5/15

tel. 022-827 99 92

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

80-402 Gdańsk, ul. Kliniczna 1 a

tel. 058-3493489