Skóra atopowa może pojawić się nawet po 40 roku życia. Wystąpienie tej choroby związane jest z czynnikami zewnętrznymi, środowiskowymi mającymi drażniący wpływ na skórę, ale i nieprawidłową budową skóry, to znaczy niedoborem białka odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie warstwy rogowej. Czego należy unikać mając skórę atopową? Jak zniwelować ilość nawrotów objawów?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry atopowej?
Dbając o skórę atopową nie można popełniać popularnych błędów. Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jej zdrowego wyglądu na dłużej, czyli remisji objawów. Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków zawierających humektanty i emolienty. Oczywiście najlepiej sięgnąć po produkty, które dedykowane są osobom zmagającym się z AZS czy łuszczycą. Bardzo ważna jest zawartość w kosmetykach kwasu hialuronowego. Warto wiedzieć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże 1000 cząsteczek wody. Istotne znaczenie mają również ceramidy, które wpływają na utrzymanie elastyczności skóry, a jednocześnie współtworzą barierę hydrolipidową chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli skóra ma skłonność do atopii, a także jest dojrzała, to ważna będzie także obecność peptydów, które stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ważnym składnikiem kremów czy serum w przypadku skóry atopowej jest także niacynamid, który wspomaga syntezę ceramidów i lipidów.
Do oczyszczania skóry atopowej najlepiej stosować żele z kwasem i mocznikiem, a także toniki normalizujące pH bądź płyn micelarny. Kolejnym krokiem w pielęgnacji zawsze powinno być nałożenie kremu głęboko nawilżającego do skóry atopowej. Po jego wchłonięciu można wykonać lekki makijaż, taki, który nie będzie zatykał porów.
Ważne jest także stosowanie peelingów enzymatycznych, które nie podrażniają skóry, a pozwalają skutecznie pozbyć się raz w tygodniu zrogowaciałego naskórka. Peeling należy stosować po oczyszczeniu skóry i przed zastosowaniem kremu głęboko nawilżającego. Na skórę ciała rekomendowany jest balsam głęboko nawilżający z kwasem hialuronowym i mocznikiem w odpowiednim stężeniu. Nie można zapominać też o ochronie SPF. Można stosować produkt w sprayu kilkanaście minut po aplikacji kremu czy balsamu, a przynajmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce.
Czego należy unikać mając skórę atopową? O diecie słów kilka
Mając skórę atopową trzeba bardzo dbać o dietę. Należy z niej wyeliminować wszelkie słodkie przekąski i produkty wysoko przetworzone, a także produkty garmażeryjne. Warto sięgać po te dania, które są bogate w witaminy, minerały i kwasy Omega-3. Te ostatnie można znaleźć choćby w tłustych rybach morskich. Każdy posiłek powinien zawierać 75% warzyw. Warto wybierać choćby paprykę czerwoną, szpinak, czy warzywa strączkowe. Są źródłami witaminy C, E, a także witaminy B3. Istotne znaczenie ma również prawidłowe nawodnienie, o którym nie należy zapominać. Warto pić 2 litry wody, a latem nawet większą ilość czy też włączyć do diety świeżo wyciskane soki.
Znaczenie redukcji stresu w rzadszych nawrotach AZS
Aby zniwelować nawroty AZS należy zadbać nie tylko o dietę, czy pielęgnację skóry, ale również zdrowy tryb życia. Warto dbać o aktywność fizyczną, zwłaszcza, że ta umiarkowana redukuje stres i poziom kortyzolu, który jest jednym ze sprawców nawrotów objawów skórnych przy AZS. Warto zażywać relaksujących, acz krótkich kąpieli z dodatkiem masła kokosowego. Temperatura wody nie może przekraczać 30 stopni.