× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
depresja
Informacje

Czy da się skutecznie pozbyć depresji?

Pogłębiające się poczucie niepewności o przyszłość, smutek, złe samopoczucie, apatia czy problemy z wykonywaniem prostych, codziennych obowiązków bez widocznego powodu – w taki sposób rozwija się depresja. Statystyki w tym przypadku nie mają litości – to czwarty w kolejności problem naszego świata. Niegdyś bagatelizowana, niezauważana, źle diagnozowana i źle leczona.

Dzisiaj choroba coraz lepiej znana, leczenie depresji jest skuteczne a osoby na nią cierpiące mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jeżeli dostrzegamy u siebie lub u naszych bliskich objawy depresji, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą – psychiatrą lub psychologiem.

Depresja to choroba psychiczna. Najważniejsza jest reakcja na pokazujące się symptomy mogące o niej świadczyć. Sama depresja ma kilka rodzajów. Można wymienić depresję poporodową, reaktywną, endogenną, maskowania lub sezonową. O ile objawy mogą się pojawić dokładnie takie same, o tyle różnią się przyczyną powstania stanu depresyjnego.

Jakie są objawy depresji?

Medycyna wymienia najczęściej występujące symptomy świadczące o depresji, jednocześnie podkreślając, że większość z nich powinna występować przez dłuższy czas (minimum 2 tygodnie). Osoby cierpiące na tą chorobę mogą skarżyć się na obniżenie nastroju i brak motywacji do wykonywania czynności takich jak wstawanie, jedzenie, mycie czy ubieranie. Pacjenci, którzy przychodzą do poradni specjalistycznej skarżą się również na utratę zainteresowań i brak radości z aktywnego sposobu spędzania czasu. Są smutne i zaczyna brakować im szacunku do ich samych.

Objawy, które niekoniecznie muszą się pojawić to utrata wagi, myśli samobójcze oraz zaburzenia snu. Możliwe jest również wystąpienie nieuzasadnionych obaw o własnej winie a także problemy z pamięcią.

Skuteczne leczenie depresji

Do niedawna ta choroba psychiczna nie była diagnozowana w prawidłowy sposób. Jako, że nie było skutecznej metody leczenia, był to również powód do wstydu. Pacjenci bardzo rzadko przyznawali się do tego, że chorują.

W dzisiejszych czasach można szukać efektywnych sposobów na pozbycie się depresji. W Polsce istnieją ośrodki prowadzące konsultacje oraz przeprowadzają leczenie tej choroby. Jednym z takich ośrodków jest Klinika LMC Poznań, specjalizująca się w leczeniu nie tylko depresji ale także stanów lękowych, fobii, zaburzeń snu a także zaburzeń seksualnych. Porada w wyspecjalizowanym ośrodku jest najlepszym wyjściem. Pamiętajmy, że nieodpowiednie podejście do pacjenta mającego problemy natury psychicznej może pogłębić jego lękowy stan. Dlatego należy obserwować również swoich bliskich i osoby z naszego otoczenia, czy przypadkiem ich zachowania nie wskazują na problem psychiczny. Wówczas jak najszybciej należy skonsultować się ze specjalistą.