× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
nerwica natręctw
Porady

Czy nerwica natręctw może doprowadzić do uzależnienia?

Jak podaje część portali o zdrowiu, na nerwicę może cierpieć nawet 20% społeczeństwa. Zaburzenie to może przyjmować różne formy, a jedną z nich jest nerwica natręctw. Dowiedz się, na czym polega i czy może doprowadzić do uzależnienia!

Czym jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw, określana też jako zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, to grupa zaburzeń nerwowych wiążących się z występowaniem niechcianych i uporczywych myśli, których chory nie potrafi kontrolować. Nawracającym, natrętnym myślom (tzw. obsesjom) towarzyszy uczucie niepokoju. W odpowiedzi na nie, w celu chwilowego zmniejszenia napięcia, pojawia się kompulsja – czyli silna potrzeba wykonywania pewnych czynności, np.:

  • układania rzeczy,
  • mycia rąk w określony sposób,
  • wielokrotnego sprawdzania, czy na pewno ma się klucze w kieszeni.

Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia mają świadomość, że obsesje są jedynie wytworem ich umysłu. Mimo to nie potrafią uwolnić się od obsesyjno-kompulsywnych zachowań. Skąd się bierze nerwica natręctw oraz czy może prowadzić do uzależnień?

Biologiczne i psychologiczne czynniki nerwicy natręctw

Podłoże zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych może być różne – czytamy na jednym z portali o zdrowiu. Przyczyną bywają zarówno uwarunkowania biologiczne, jak i czynniki psychologiczne. W tym pierwszym przypadku nerwica natręctw może wynikać np. z nieprawidłowego działania niektórych neuroprzekaźników w mózgu, ale też rozwinąć się wtórnie, m.in. wskutek:

  • urazów głowy,
  • przebytych w przeszłości infekcji ośrodkowego układu nerwowego,
  • zaburzeń hormonalnych.

Ponadto zaburzenia obsesyjno-kompulsywne często są objawem towarzyszącym depresji, chorobie afektywnej dwubiegunowej, anoreksji czy bulimii. 

Istnieje też szereg teorii, które szukają źródła nerwicy natręctw w sferze emocjonalnej, zwłaszcza w trudnych doświadczeniach z okresu dzieciństwa. Zdaniem części psychologów również próby tłumienia obsesyjnych myśli mogą sprawić, że problem się pogłębi. Działa to na prostej zasadzie: im bardziej nie chcemy o czymś myśleć, tym trudniej jest o tym nie myśleć.

terapia

Nerwica natręctw a podatność na uzależnienia

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy nerwica natręctw może prowadzić do uzależnienia, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Faktem jest jednak, że cierpiący na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mają skłonność do poczucia winy i zamartwiania się. W celu stłumienia niekomfortowych emocji u części z nich może pojawiać się chęć sięgania po alkohol czy leki uspokajające, a to często początek drogi do uzależnienia. Środki psychoaktywne wprawdzie chwilowo dają wrażenie odprężenia, jednak nierozwiązane problemy powracają, potęgując uczucie bezradności.

Co więcej, gdy uzależnienie już się rozwinie, może ono dodatkowo pogłębiać istniejącą nerwicę. W ten sposób błędne koło się zamyka. Aby uwolnić się od zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, podstawą jest dotarcie do źródła problemu. Tutaj bardzo przydaje się wsparcie dobrego terapeuty.

Objawy, których nie należy ignorować

Na wstępie warto zaznaczyć, że każdy człowiek ma swoje „małe dziwactwa”, np. specyficzny sposób składania ubrań. Każdemu też zdarzyło się zastanawiać, czy aby na pewno odłączył żelazko albo zamknął na klucz drzwi mieszkania. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy cierpimy na nerwicę natręctw. Jednak u niektórych osób tego typu myśli, wątpliwości, potrzeby sprawdzania:

  • pojawiają się często i regularnie,
  • towarzyszy im silne uczucie lęku lub niepokoju,
  • przyjmują formę rytuałów, utrudniając tym samym normalne funkcjonowanie.

Notoryczne zamartwianie się o zdrowie swoje lub najbliższych, długie, wielokrotne powtarzanie danej czynności czy sprawdzanie po kilka(naście) razy tego samego to objawy, które powinny wzbudzić czujność. Niekiedy kompulsje mogą przejawiać się także ciągłym powtarzaniem tych samych słów bądź odliczaniem.

Klinika leczenia uzależnień potrzebna od zaraz? Skontaktuj się z nami!

Zarówno nerwica natręctw, jak i powstałe wskutek niej uzależnienia wymagają profesjonalnej psychoterapii. Dobrze poprowadzona pomaga odzyskać wewnętrzny spokój, pewność siebie i radość życia. Na chwilę obecną coraz więcej ośrodków odwykowych oferuje programy terapeutyczne dla osób dotkniętych uzależnieniem z towarzyszącą mu nerwicą. Można z nich skorzystać m.in. w Prywatnej Klinice Leczenia Uzależnień Oaza.

Więcej artykułów na temat zdrowia, psychologii i uzależnień znajdziesz na portalu Zdrowie i Życie – sprawdź!