× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Czy polipy w nosie są niebezpieczne dla zdrowia?
Układ oddechowy

Czy polipy w nosie są niebezpieczne dla zdrowia?

Polipy w nosie są to miękkie, bezbolesne narośla o charakterze nienowotworowym. Rozrosty tkanek mają kształt kropel wody lub uszypułowanych winogron. Wywodzą się z błony śluzowej pokrywającej przewody i zatoki nosowe. Często występują w miejscu, gdzie zatoki przynosowe uchodzą do jam nosa, w kompleksie ujściowo-przewodowym. 

Polipy w nosie występują u ok. 4% populacji. Ryzyko zachorowania na nie jest większe u osób chorujących na: astmę, szczególnie aspirynową, nawracające infekcje alergiczne (przewlekły katar sienny), mukowiscydozę, zapalenie naczyń oraz u osób, u których polipy w nosie występują w wywiadzie rodzinnym. Bardzo często występowanie polipów wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok, trwającym powyżej 12 tygodni. Polipy najczęściej występują obustronnie. Przyczyny występowania polipów w nosie są nie do końca poznane. Polipy nosa rozwijają się najczęściej u osób w wieku 20-60 lat, częściej u mężczyzn.

Czy polipy w nosie są groźne?

Występowanie polipów w nosie nie stanowi bezpośredniego, poważnego zagrożenia dla zdrowia wiąże się natomiast z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych oraz z przewlekłymi zapaleniami zatok, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życia. Skutkują rozwojem bakteryjnych infekcji zatok, koniecznością stosowania antybiotykoterapii mogącej powodować zaburzenie składu mikrobioty organizmu.

Polipy w nosie  mogą zaburzać przepływ powietrza przez nos, znacząco utrudniając aktywność fizyczną. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe i siłowe. Pomimo łagodnego charakteru polipy w nosie mogą być przyczyną wielu powikłań jak np. obturacyjny bezdech nocny, nawracające zapalenia zatok i kolejne ataki astmy. Nieleczony bezdech senny skutkuje rozwojem nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych. Zbyt duża ilość polipów wypełniających jamę nosową może powodować nawet deformację struktur kostnych nosa i zatok przynosowych. Rzadkim, lecz groźnym powikłaniem może być rozszerzenie stanów zapalnych do oczodołu lub opon mózgowych. Odpowiednie leczenie polipów nosa zapobiegnie rozwojowi powikłań.

Sprawdź: https://optimum.pl/baza-wiedzy/polipy-w-nosie-czy-warto-je-usunac/ 

Sposoby leczenia polipów w nosie

Diagnozowanie i leczenie polipów w nosie warto powierzyć doświadczonym otolaryngologom. Metoda leczenia zależy od stwierdzonej przyczyny powstania polipów i polega na ich usunięciu. W leczeniu zachowawczym stosuje się steroidowe aerozole do nosa, leki przeciwhistaminowe, odczulanie na aspirynę, antybiotyki i nawadnianie nosa. W przypadkach braku zadowalających rezultatów leczenia zachowawczego należy rozważyć operacyjne usunięcie polipów. W Szpitalu Optimum operacja polipów, czyli  polipektomia nosa najczęściej jest wykonywana metoda endoskopową. Po zabiegu, aby zapobiec nawrotom, wskazana jest kontynuacja terapii medycznej.