Probiotyki wpływają korzystnie na wiele dziedzin naszego życia, polepszają nasz komfort, samopoczucie i zdrowie. Ich szeroki zakres działania jest nie do przecenienia, szczególnie wtedy, kiedy borykamy się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Wyrównywanie mikroflory jelitowej przy antybiotykoterapii, pomoc przy zaburzeniach jelitowych i poprawa odporności – to najbardziej znane z ich działań. Jednak niewiele osób wie, że probiotyki wpływają również korzystnie na naszą skórę niezależnie od tego, czy mamy z nią chwilowe problemy czy trudniejszą, długofalową dolegliwość. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najczęstszych problemów skórnych.
Atopowe zapalenie skóry
AZS to choroba przewlekła, z którą chorzy zmagają się kilka lat (najczęściej w dzieciństwie), a czasami nawet przez całe życie. Objawia się silnym świądem, zaczerwieniami na chorych obszarach oraz dużą i zauważalną suchością skóry. AZS nazywane jest chorobą nawrotową, co oznacza, że osoba chora może mieć dłuższy czas brak jakichkolwiek dolegliwości, po którym następuje bardzo uciążliwy okres. Oprócz probiotyków, dużą pomocą przy atopowym zapaleniu skóry jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków.
Trądzik
Trądzik jest coraz powszechniejszą chorobą, która dotyka już nie tylko osoby młode w okresie dojrzewania. Na trądzik chorują dorośli, którzy na co dzień stykają się z czynnikami niekorzystnie działającymi na ich skórę, a także ci, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia. Trądzik objawia się miejscowym stanem zapalnym skóry (grudki, krosty) a także wykwitami, zaskórnikami, torbielami ropnymi.
Świąd, łuszczyca
Świąd i łuszczyca to znowu bardzo uciążliwe dolegliwości, które znacząco zmniejszają codzienny komfort u osób chorych. Na łuszczycę cierpi około 2% społeczeństwa. Charakteryzuje się widocznymi zmianami skórnymi – jasnoróżowymi wykwitami widocznie oddzielonymi od reszty skóry. Zmiany najczęściej występują na owłosionej skórze głowy, a także w okolicy kolan i łokci.
Jak dbać o problematyczną skórę
Nie bez powodu mówi się, że zdrowie każdego człowieka zaczyna się w jelitach. To tutaj przebiegają procesy trawienne, a organizm otrzymuje z pożywienia drogocenne minerały i składniki odżywcze. To tutaj również następuje wchłanianie składników niepożądanych, które mu dostarczamy jeśli nasza dieta obfituje w żywność wysokoprzetworzoną, dużo soli, cukru i alkoholu. Stan naszych jelit odbija się na pracy innych narządów, w tym także na skórze. Choć wiele dolegliwości ma podłoże genetyczne i nie mamy tutaj wpływu na ich działanie, to jednak w pewnej części po stanie skóry widać nasz styl życia. Według wielu badań pochodzących z niezależnych źródeł, stres oraz nieprawidłowa dieta sprzyja namnażaniu się w jelitach chorobotwórczych bakterii. To z kolei powoduje stan zapalny, który musi gdzieś znaleźć “ujście” – często kończy się to problemami skórnymi.
Rolą probiotyków jest w tym wypadku uspokojenie stanu zapalnego, wyrównanie mikroflory jelit oraz przywrócenie ich naturalnego wyglądu. Warto zażywać probiotyki długofalowo, ponieważ świetnie poradzą sobie również z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych na naszą cerę – głównie chodzi tutaj o wszelkie zanieczyszczenia powietrza wywołane spalinami, smogiem, nieprawidłowym ogrzewaniem w sezonie jesienno-zimowym.
Najbardziej korzystnymi bakteriami są te, pochodzące z rodzaju Lactobacillus. Godnym polecenia preparatem w tym zakresie jest mycobiotic. Suplementacja tych szczepów znacząco zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry, wycisza stan zapalny przy trądziku oraz przynosi ulgę chorującym na łuszczycę. Zdecydowanie warto włączyć probiotyki do codziennej diety, jeśli zmagamy się z wymienionymi problemami skórnymi.