× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stomatolog
Jama ustna

Czy usuwanie ósemek jest konieczne?

Zęby mądrości, bo tak potocznie nazywamy ósemki, nie mają nic wspólnego z tą cechą. Takie określenie przyjęło się dawno temu i z pewnością pozostanie z nami na stałe. Niestety w wielu przypadkach te zęby powodują wiele problemów, które nierzadko kończą się ich ekstrakcją, czyli usunięciem. Doświadczony stomatolog to pierwsza osoba, która może zasugerować takie rozwiązanie. Wiele osób zastanawia się jednak czy zabieg warto wykonywać profilaktycznie?

Problemy związane z ósemkami

Tak zwane zęby mądrości mogą zacząć wyrastać w praktycznie każdym wieku. Ich pojawienie się nie zawsze musi oznaczać problemy. Warto również wiedzieć, że nie każdy będzie miał zęby mądrości i nie należy traktować tego stanu rzeczy jako pewnego rodzaju braku. W jakich sytuacjach najczęściej usuwa się ósemki?

  • Każdy przypadek jest inny, jednak zazwyczaj cały proces zaczyna się w gabinecie dentystycznym. Stomatolog niejednokrotnie pierwszy dostrzeże wyrastające zęby mądrości i z pewnością zaleci wizytę kontrolną.
  • Jednym z powodów ekstrakcji ósemki mogą być nawracające stany zapalne, które znacząco obniżają komfort życia pacjenta.
  • W innych przypadkach usuwa się ósemki, gdy ich obecność uniemożliwia rozpoczęcie leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

Niejednokrotnie w jamie ustnej nie ma wystarczającej ilości miejsca dla nowych zębów. Wówczas może nastąpić tak zwane zaklinowanie się ósemki. W takich sytuacjach również zaleca się usuwanie zębów mądrości.

Czy warto prewencyjnie usuwać ósemki?

Jeżeli ząb jest zdrowy, prawidłowo się rozwija i nie powoduje żadnych dolegliwości, nie zaleca się jego prewencyjnego usuwania. Warto pamiętać, że takie zabiegi wiążą się z możliwością wystąpienia powikłań. Ponadto, nie należy zapominać o dyskomforcie związanym z opuchlizną i koniecznością stosowania specjalnej diety, w której dominują płynne i miękkie pokarmy. Doświadczony stomatolog w trakcie wizyty dokładnie wyjaśni wszystkie aspekty związane z ekstrakcją zęba.

  • Niestety ósemki są bardziej narażone na próchnicę niż zwykłe zęby. Wynika to m.in. z ich niedokładnego szczotkowania. Zbyt mała ilość miejsca powoduje, że szczoteczka nie dociera do wszystkich zakamarków, w których znajdują się resztki jedzenia i bakterie. Dobrą praktyką jest używanie nici dentystycznej po każdym posiłku oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Na rynku bez trudu można znaleźć preparaty zawierające alkohol, jak i pozbawione tego dodatku.

Ponadto, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą zawczasu zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki w celu jego usunięcia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mój Stomatolog – Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.