× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
ból pleców
Objawy chorobowe

Czym jest ból w lędźwiach i jak możemy wykryć jego przyczynę?

Ból w lędźwiach to często występująca dolegliwość, z którą borykają się już nie tylko seniorzy, ale osoby w każdym wieku. Ból w dolnej części pleców może mieć różne przyczyny, ale jedną z powszechniej spotykanych dolegliwości jest ból w lędźwiach towarzyszący dyskopatii dolnego odcinka kręgosłupa. Dyskopatia nie jest jednak jedyną możliwą przyczyną bólu tej okolicy. O czym może świadczyć ból w lędźwiach i jak można skutecznie ustalić jego przyczynę?

Ból w lędźwiach – jak wygląda i co może być jego przyczyną?

Ból w lędźwiach, czyli ból w dolnej (lędźwiowej) części kręgosłupa, może mieć różny charakter, a także różnorodne mogą być powody jego wystąpienia. Za bóle pleców w wielu przypadkach odpowiadają choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, a lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest szczególnie na nie narażony z powodu dominującego dziś siedzącego trybu życia. Jak wyjaśniają specjaliści z Affidea w artykule na temat dyskopatii lędźwiowej, brak aktywności ruchowej, długotrwałe siedzenie, nadwaga i otyłość mogą być w wysokim stopniu odpowiedzialne za pojawienie się promieniującego do nóg bólu w dolnej części kręgosłupa. Affidea to ogólnopolska firma medyczna specjalizująca się w nowoczesnych badaniach obrazowych, które stanowią fundament współczesnej diagnostyki schorzeń różnego typu, w tym również chorób i urazów kręgosłupa. Podkreślić trzeba przy tym, że promieniujący do kończyn dolnych ból w lędźwiach może także świadczyć o rwie kulszowej czy przemieszczeniu jądra miażdżystego dysku. Bóle u dołu pleców mogą ponadto powodować przeciążone mięśnie przykręgosłupowe, zmiany zapalne w obrębie kręgów czy wreszcie urazy kręgosłupa. Również wiele chorób niezwiązanych z samym kręgosłupem może objawiać się poprzez ból lędźwi. Ból dolnej części pleców może być m.in. objawem chorób układu moczowego (np. kamicy nerkowej), układu rozrodczego, schorzeń trzustki i wątroby, patologii w obrębie stawów biodrowych.

Jak ustalić, co powoduje ból w lędźwiach?

Ustalenie przyczyny bólu w okolicy lędźwiowej nie zawsze jest łatwe i wymaga wnikliwej diagnostyki. Wiele na temat możliwych przyczyn bólu pleców mówią jego lokalizacja, okoliczności, w których ból występuje oraz opis objawów towarzyszących, jednak rozpoznanie pierwotnej przyczyny dolegliwości bólowych często wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań. Jeśli zachodzi podejrzenie, że ból w lędźwiach może wiązać się ze stanem zapalnym, rozwojem choroby nowotworowej, towarzyszą mu zaburzenia neurologiczne, np. drętwienie kończyn bądź objawy są niejednoznaczne, niezbędne może być skierowanie chorego na badania obrazowe. Szczególnie pomocne w przypadku bólu lędźwiowego są tomografia komputerowa (TK) oraz rezonans magnetyczny (MR). Tomografia komputerowa to bardzo dokładne badanie obrazujące struktury kostne i tkanki miękkie dzięki zastosowaniu promieniowania jonizującego. Tomografia komputerowa wskazana jest zwłaszcza przy podejrzeniu dyskopatii, wszelkich innych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz urazów. Z kolei rezonans magnetyczny wykorzystujący właściwości magnetyczne ludzkiego ciała pozwala skutecznie ujawnić różne patologie i zwyrodnienia kręgosłupa oraz tkanek otaczających, takie jak guzy, krwiaki czy zmiany ropne. Oba badania są nieinwazynje, zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że przeciwskazaniem do tomografii jest np. ciąża, a rezonans magnetyczny nie może być wykonany u osób z rozrusznikiem serca, wszczepionym implantem słuchu oraz metalowymi elementami w ciele.