W gabinecie stomatologicznym dentyści mają nieraz do czynienia z przypadkami, z którymi nie są w stanie sobie poradzić, ponieważ wymagają one interwencji chirurgicznej. Tutaj właśnie zaczyna się rola chirurgii stomatologicznej. Jakie zabiegi można do niej zaliczyć? Czy są one bezpieczne i bolesne? Słowo”chirurgia stomatologiczna wzbudza niekiedy przerażenie wśród pacjentów, jednakże czy na pewno jest się czego bać?
Chirurgia stomatologiczna – czym jest?
Łączy ona ze sobą specjalności dwóch dziedzin, zarówno stomatologii jak i chirurgii. Lekarz chirurg stomatologiczny zajmuje się interwencjami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej oraz części twarzy do niej przyległych. Są to zarówno mniej, jak i bardziej skomplikowane zabiegi.
Zabiegi chirurgiczne w stomatologii
Usuwanie zębów mądrości
To jedna z częstych przyczyn, dla których pacjent zwraca się do chirurga stomatologa? Dlaczego należy to zrobić? Ponieważ ósemki często wyrastają ostatnie i zdarza się, że brakuje na nie miejsca w szczęce. Często położenie takiego zęba jest skomplikowane, zdarza się, że zatrzymany w dziąśle lub leży poziomo. Czasem także psuje się pod dziąsłem i daje z czasem dolegliwości bólowe. Może także wpływać na to, ze inne zęby rosną krzywo. W każdym razie kiedy istnieje konieczność jego usunięcia, najczęściej zajmuje się tym chirurgia stomatologiczna.ponieważ łączy się to z koniecznością nacięcia dziąsła czy też użycia narzędzi chirurgicznych
Dłutowanie zębów
Dłutowanie dotyczy wszystkich zębów, których same korzenie postały w dziąśle i nieraz są już zupełnie niewidoczne, a sama korona zęba niewyczuwalna pod językiem. Chirurg natnie dziąsło i za pomocą specjalnych narzędzi rozkawałkuje korzeń, jeżeli jest taka konieczność. Następnie zastosuje dłuto, by podważyć korzeń i innymi narzędziami wyjmie go z dziąsła. Takie zbiegi bywają bardzo proste, trwają na przykład 5 minut, ale zdarza się, że trzeba nastawić się nawet na godzinny zabieg, szczególnie kiedy ząb jest bardzo źle położony, a korzeń jest na przykład usadowiony pod korzeniami innych zębów. Miejsce po korzeniu zszywa się, a następnie pacjent musi się stawić do kontroli, by sprawdzone zostało, czy wszystko goi się tak, jak trzeba.
Resekcja wierzchołka korzenia
Jeżeli stomatolog zauważy zmiany na poziomie okołowierzchołkowym, można dokonać resekcji samego wierzchołka korzenia, zachowując ząb. Dzięki temu nie trzeba dokonywać ekstrakcji i decydować się, na uzupełnienie braku.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Utrata zęba, szczególnie przedtrzonowego lub trzonowego wiąże się także po pewnym czasie z utratą kości. Jeżeli pacjent decyduje się kilku lu kilkunastu latach na wszczepienie implantu, tej kości może być zdecydowanie za mało i tutaj przychodzi z pomocą chirurgia stomatologiczna, ponieważ taką kość można uzupełnić za pomocą jej substytutu, który doskonale przyjmuje.
Regeneracja lub przeszczep kości
Niezbędne są po ekstrakcjach, urazach w jamie ustnej, chorobach przyzębia i przed implantacją.
Autotransplantacja zęba
To jeden z najnowszych zabiegów, jakiemu można się poddawać w ramach chirurgii stomatologicznej. Chodzi o to, by własny ząb mógł być przeszczepiony w miejsce po utraconym na przykład z przodu, gdzie ubytek jest bardzo widoczny. Jest to pewna alternatywa dla implantu, jeżeli ten z jakichś względów nie może być wykonany.
Drenaż ropy ze stanu zapalnego
Silny, ostro stan zapalny dotykający korzenia wiąże się najczęściej z tym, że na dziąśle powstaje bolesne zgrubienie, które jest wypełnione ropą. Taki stan zapalny leczy się antybiotykiem, zaś kiedy zostaje on zażegany, stosuje się leczenie kanałowe lub ekstrakcję. Zadaniem chirurgii stomatologicznej jest jednak przyśpieszenie gojenia stanu zapalnego, a można to zrobić przez przecięcie ropnia. Dzięki temu ropa sączy się zdecydowanie szybciej, a antybiotyk ma lepsze pole do działania. Ropień zostaje zdrenowany i za kilka dni można się ponownie pojawić u stomatologa bądź chirurga, w zależności od tego, co będzie robione z zębem. Drenaż ropy przynosi ogromną ulgę pacjentowi w zasadzie od razu, ponieważ zmniejsza się ciśnienie w zębie, a co za tym idzie, dolegliwości bólowe także maleją.
Operacje twarzoczaszki
Jako przykład można podać usuwanie progenii, czyli nadmiernego rozrostu kości szczęki i żuchwy. Wymaga to skomplikowanego zabiegu a później także długiego procesu wspomagania wyników operacji, jednakże jest koniecznie nie tylko ze względów estetycznych, ale także zgryzowych.
Czy zabiegi chirurgii stomatologicznej są bolesne?
Standardem w każdym gabinecie chirurga stomatologa jest zastosowanie znieczulenia nowej generacji, w ilości dopasowanej do pacjenta. To skutecznie niweluje wszelki ból. Jeżeli lęk przed zabiegiem jest silny, stosuje się także premedykację w postaci leków uspokajających i delikatnie nasennych lub gaz rozweselający. Oczywiście jeżeli nie ma przeciwwskazań ze strony anestezjologa, można wykonać także operację w znieczuleniu ogólnym.
Oczywiście, chociaż sam zabieg będzie nieodczuwalny, kiedy znieczulenie przestaje działać, można odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, w końcu chodzi o zabieg chirurgiczny. Lekarz może zdecydować o przepisaniu na pierwszych kilka dni silnych leków przeciwbólowych.
Czy chirurgia stomatologiczna jest bezpieczna?
Oczywiście, jeżeli tylko wybierze się renomowanego, zaufanego chirurga z odpowiednim doświadczeniem. By zmniejszyć lub nawet zapobiec pewnym skutkom ubocznym zabiegów zakresu chirurgii stomatologicznej należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, o których powie specjalista. Chodzi między innymi o oszczędny tryb życia przed 2-3 doby po zabiegu, ale także unikanie palenia papierosów czy też przestrzeganie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Można wspomnieć chociażby o tym, że po ekstraktacji zęba zakazane jest intensywne płukanie jamy ustnej, szczególnie po stronie ekstrakcji, ponieważ może się to przyczynić do wypłukania skrzepu, a co za tym idzie suchego zębodołu, który jest bardzo nieprzyjemnym powikłaniem po zabiegu chirurgii stomatologicznej.
Artykuł powstał we współpracy z Allecoudent – Centrum Stomalogogii oferującym również usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej.