× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Czym jest detoksykacja alkoholowa Kiedy jest to konieczne
Gdzie szukać pomocy

Czym jest detoksykacja alkoholowa? Kiedy jest to konieczne?

Detoks alkoholowy stosowany jest w przypadku zatrucia etanolem, które może być spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Co to jest detoks alkoholowy?

Co to jest detoks alkoholowy?

Detoks nazywany jest również detoksem alkoholowym. Ma on na celu wyeliminowanie toksyn z organizmu, pozbycie się resztek alkoholu oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej. Jest on spowodowany toksycznym działaniem alkoholu, który przyspiesza proces utraty wody i cennych minerałów. To częściowo wyjaśnia, dlaczego pojawiają się kace. Kac może trwać nawet kilka godzin.

Detoks alkoholowy uzupełnia utracone elektrolity i przywraca organizm do normalnego stanu. Jest to szczególnie ważne dla osób uzależnionych, które bardzo cierpiały z powodu tej substancji. Istnieją również opcje szybkiej detoksykacji, takie jak płyny dożylne.

Zatrucie alkoholowe – objawy

Każdy człowiek jest inny w tym, jak wpływa na niego zatrucie alkoholowe. Pojedyncza dawka alkoholu może mieć różne skutki w zależności od wieku, wagi i wcześniejszych doświadczeń z nim. Zatrucie alkoholowe może być czasami łagodne i powodować zwiększoną mobilność, agresję i problemy z równowagą.

W cięższych przypadkach, są:

  • utrata przytomności może wskazywać na lukę w pamięci, zwaną również “urwanym filmem”
  • hipotermia;
  • brak kontroli nad własnymi potrzebami fizjologicznymi (np. niekontrolowane oddawanie moczu).
  • śpiączka;
  • epilepsja alkoholowa
  • uporczywe obniżenie nastroju.

Wpływ zatrucia alkoholem na płuca może spowodować pogłębienie się problemów z oddychaniem, a nawet doprowadzić do śmierci. Zatrucie może powodować wymioty, a nawet zadławienie.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Istnieje wiele sposobów na detoksykację od alkoholu. Problem z uzależnionym będzie określać najlepszą metodę. Główną zasadą jest nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów oraz glukozy.

Więcej na temat detoksu alkoholowego znajdziesz na stronie https://alkoholizmkrakow.pl/detoks-alkoholowy-krakow/b_nyfr

Detoks alkoholowy

Dla osób uzależnionych, które nie potrafią samodzielnie zrezygnować z alkoholu, zalecany jest detoks alkoholowy. Etanol może powodować uszkodzenia wątroby i nerek, a nawet śmierć. Ważne jest, aby oczyścić organizm z pozostałości alkoholu i toksyn, zarówno dla przywrócenia równowagi, jak i dla sprawnego funkcjonowania tych narządów.

W szpitalu lub specjalnym ośrodku można przeprowadzić detoks alkoholowy przez kilka dni, maksymalnie do 10. Nie jest to faktyczne leczenie uzależnienia, ale wstęp do walki z chorobą. Aby rozpocząć terapię, konieczne jest oczyszczenie organizmu. Pacjenci mogą doświadczyć:

  • drgawki,
  • drażliwość,
  • problemy ze snem
  • wymioty,
  • bóle mięśniowe
  • halucynacje, niepokój.

Alkohol jest łatwiej wchłaniany do organizmu, jeśli jest spożywany przez dłuższy okres czasu. Dlatego nagłe odstawienie alkoholu może być tak niebezpieczne.

Pierwszym krokiem w detoksie jest konsultacja lekarska. To tutaj specjalista ocenia stopień uzależnienia i stopień odurzenia. Aby sprawdzić, czy nie ma marskości wątroby, może zlecić badania wątroby i krwi. Główne leki, które są podawane podczas detoksu obejmują:

  • potas,
  • magnez,
  • witamina B1.

Czasami w celu złagodzenia objawów odstawienia (zespół odstawienia) można zastosować leki uspokajające i nasenne. Niezbędne jest nawodnienie organizmu.

Detoks alkoholowy w domu

Detoks alkoholowy w domu nie jest zalecany dla osób uzależnionych. Sprawdzi się u osób z jednorazowym zatruciem. Pij dużo wody, najlepiej z cytryną. W aptece można kupić elektrolity, a także pić zieloną herbatę i soki z warzyw i owoców.

Jaki lekarz może przepisać detoks alkoholowy?

Na detoks alkoholowy najczęściej kieruje osoby uzależnione internista lub psychiatra. Podczas detoksykacji konieczna jest obecność psychologa. Ocenia on gotowość osoby uzależnionej do dalszego leczenia i wspiera ją w przypadku napadów agresji, lęków czy obniżonego nastroju.