× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
udar
Informacje

Czym jest udar słoneczny i jakie są jego pierwsze objawy?

Lato obfituje w wysokie temperatury, a w przypadku wielu osób także częste przebywanie na zewnątrz. Jeśli nie będzie się przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa, długotrwała ekspozycja może skończyć się niebezpiecznymi w skutkach objawami. Warto zatem wiedzieć czym jest udar słoneczny i jakie są jego pierwsze objawy.

Co to jest udar słoneczny?

Nie każde przebywanie na powietrzu w najcieplejszym momencie dnia musi skończyć się udarem. Warto też zaznaczyć, że nie zawsze pewne objawy muszą od razu oznaczać tę dolegliwość.

Udarem słonecznym nazywamy odmianę udaru cieplnego, która następuje na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce. Jest to przypadłość, podczas której ciało osiąga temperaturę ponad 40 stopni Celsjusza i nie może odprowadzić nadmiaru ciepła na zewnątrz. Ten wyjątkowy stan organizmu sprawia, że nie jest on w stanie normalnie funkcjonować. Wywołuje więc szereg określonych objawów.

Jakie są najczęstsze objawy udaru słonecznego?

Na początku warto zaznaczyć, że objawy udaru słonecznego mogą pojawić się jeszcze w trakcie ekspozycji na słońce, jak i do 8 godzin po zejściu z niej. W zależności od danej osoby mogą też mieć różne stopnie nasilenia. Najczęściej występującym objawem jest ogólne osłabienie organizmu, które może prowadzić w dalszym stadium do omdlenia.

Często pojawiają się ponadto bóle bądź zawroty głowy. Niektóre osoby cierpią też na nudności, a nawet wymioty i można u nich zaobserwować zaczerwienienie skóry lub wręcz przeciwnie – nagłe zblednięcie. U innych obserwuje się też dreszcze wraz z gorączką.

Kto jest szczególnie narażony na udar słoneczny?

Istnieją grupy szczególnie narażone na ucierpienie wskutek udaru słonecznego. Są to przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze. Cechują się one niższą odpornością, co czyni je bardziej podatnymi na przegrzanie. Uważać powinny również osoby przewlekle chore o osłabionym systemie immunologicznym, a także te chorujące na otyłość.

Podatność na przegrzanie wzmaga także spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Mimo to udar może dotknąć także zdrowe, wysportowane i młode osoby. Muszą one uważać na wysokie temperatury i przebywanie na zewnątrz w czasie najbardziej upalnej pory dnia.

Jak ochronić się przed skutkami udaru słonecznego?

Aby nie dopuścić do sytuacji udaru słonecznego, należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na słońce pomiędzy 11 a 16. Są to godziny, w których słońce operuje najsilniej. Trzeba także zawsze mieć przy sobie butelkę wody i na bieżąco uzupełniać płyny. Najlepiej pić wodę oraz ewentualnie ziołowe bądź owocowe herbaty.

Należy też pamiętać o odpowiedniej odzieży – przewiewnej i nieobcisłej. Umożliwi ona właściwe odprowadzanie potu. Na koniec trzeba też wspomnieć o ochronie głowy. Podczas upałów koniecznym elementem ubioru powinna być czapka, kapelusz albo przynajmniej parasol do zacienienia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/udar-sloneczny-objawy-i-pierwsza-pomoc/