Czy wiesz, że kwalifikacje zawodników do profesjonalnych zawodów sportowych mogą przebiegać jedynie przy udziale wykwalifikowanego medyka? To lekarz medycyny sportowej, który posiada aktualny certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Co dokładnie wchodzi w zakres jego działalności zawodowej? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Lekarz medycyny sportowej – działalność
Okazuje się, że do lekarza, dla którego główną specjalizacją jest medycyna sportowa, może udać się nie tylko zawodowy sportowiec, który na swoim koncie 08ma już liczne sukcesy czy wieloletnie doświadczenie w danej dyscyplinie, ale wszyscy ci, którzy prowadzą aktywność fizyczną, również w aspekcie amatorskim, na każdym poziomie zaawansowania.
Do tego specjalisty warto wybrać się już na samym początku przygody ze sportem. Lekarz wykona podstawowe badania, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do wykonywania danej dyscypliny sportowej. Dzięki temu każdy ma pewność, że fizycznie jest odpowiednio przygotowany.
Należy także podkreślić, że lekarz medycyny sportowej kwalifikuje także do zawodów sportowych z zakresu różnych dyscyplin sportowych, na różnym poziomie zaawansowania zawodników. Sprawdza przede wszystkim ich predyspozycje fizyczne, kondycję, zdrowie.
Ważną działalnością medycyny sportowej jest wspieranie sportowców w szybkim powrocie do zdrowia w przypadku doznania przez nich urazów czy kontuzji w trakcie treningów bądź zawodów. Medycyna sportowa pomaga wtedy w sposób profesjonalny, przy wykorzystaniu najlepszej technologii urządzeń diagnostycznych, leczniczych czy kontrolnych. Pamiętajmy, że ogromną gałęzią medycyny dla sportowców jest także rehabilitacja, rekonwalescencja czy działania profilaktyczne.
Kto może udać się do lekarza medycyny sportowej?
Tak naprawdę każdy, kto czuje taką potrzebę. Lekarze o takiej specjalizacji przyjmują zarówno profesjonalnych, uznanych już sportowców, jak i amatorów. Do takich specjalistów trafiają sportowcy na różnym poziomie zaawansowania, ci początkujący, ale też już doświadczeni. Co ciekawe, lekarz medycyny sportowej zajmuje się diagnostyką, leczeniem czy profilaktyką zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie można zapominać, że to przecież już kilkuletnie dzieci zaczynają swoją przygodę ze sportem i niestety to właśnie tym najmłodszym najczęściej trafiają się rozmaite urazy czy kontuzje.