× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Dawstwo komórek jajowych
Porady

Dawstwo komórek jajowych – jak przebiega i dlaczego warto się zdecydować?

Dawstwo komórek nie wymaga dużego wysiłku, a może pomóc wielu parom, które bezskutecznie starają się o dziecko. Dawczyni może przy okazji dokładnie (i nieodpłatnie) sprawdzić swój stan zdrowia, przysługuje jej również zwrot kosztów za udział w procedurze – do 4 700 zł. Gdzie się zgłosić, aby zostać dawczynią, kto może to zrobić i dlaczego warto?

Dawstwo komórek – pierwsze kroki 

Jak zostać dawczynią komórek jajowych? Wystarczy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, która prowadzi bank komórek. Program dawstwa realizuje między innymi klinika Gameta – żeby do niego przystąpić, wypełnij krótki formularz na stronie internetowej (https://bankkomorek.gameta.pl/). Kolejny etap to kontakt ze strony kliniki, w którym pracownik przybliży Ci szczegóły programu. Następnie zostaniesz zaproszona do placówki, gdzie lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i skieruje Cię na niezbędne badania laboratoryjne. 

Jeśli Twój stan zdrowia pozwala Ci zostać dawczynią komórek, przystąpisz do procedury, która składa się z dwóch etapów:

  • Hormonalna stymulacja owulacji – co pozwala na uwolnienie większej liczby komórek jajowych, niż ma to miejsce w standardowym cyklu.
  • Punkcja – czyli pobranie komórek jajowych. To krótki (trwający około 15 minut) i małoinwazyjny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Nie wymaga pobytu w szpitalu ani specjalnego przygotowania.

Kto może zostać dawczynią?

Dawczyni komórek jajowych to kobieta, która cieszy się dobrym zdrowiem. Konieczny jest brak chorób przenoszonych drogą płciową (np. zapalenie wątroby typu B i C, HIV) i chorób uwarunkowanych genetycznie. Istotny jest także wiek – od 20 do 34 lat. Kobieta powinna mieć także prawidłowe BMI (brak niedowagi i nadwagi) oraz nie mieć nałogów.

Wszystkie potrzebne badania pozwalające potwierdzić stan zdrowia przyszłej dawczyni są wykonywane nieodpłatnie w klinice.

Dokładne zbadanie stanu zdrowia jest szczególnie ważną częścią całej procedury. Dzięki temu możliwe jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa – zarówno dla dawczyni jak i przyszłej biorczyni komórek jajowych. Odpowiednie procedury gwarantują także anonimowość dla wszystkich stron zaangażowanych w proces.

Korzyści dla dawczyni komórek jajowych

Najważniejszą korzyścią jest możliwość pomocy osobom, które zmagają się z problemem niepłodności. Jednocześnie dawczyni może dokładnie zbadać swój stan zdrowia, ponieważ nieodpłatnie otrzyma wyniki badań o wartości około 3 000 zł.

Dawczyni otrzymuje również zryczałtowany zwrot kosztów w wysokości do 4 700 zł. To zwrot kosztów związanych z dojazdem do kliniki, koniecznością zapewnienia opieki dzieciom, czy nieobecności w pracy – pokrywa wszystkie koszty związane z udziałem programie.