× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Mężczyzna z demencją starczą
Schorzenia

Demencja starcza – czy jest się czego obawiać?

Demencja – zwana również otępieniem – to zespół objawów związanych ze stałym obniżaniem się funkcji intelektualnych oraz sprawności umysłowej człowieka. Objawy demencji w pierwszej chwili mogą się wydawać dość błahe, ale warto zwracać na nie baczną uwagę. Zbagatelizowana demencja starcza może bowiem całkowicie uniemożliwić seniorowi samodzielne funkcjonowanie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są objawy demencji starczej,
  • w jaki sposób można ją leczyć.

Co to jest demencja starcza? To choroba, w przebiegu której u pacjenta dochodzi do nasilającego się pogarszania sprawności umysłowej. Może ona występować samodzielnie, ale często towarzyszy również innym chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak otępienie czołowo-skroniowe czy choroba Alzheimera. Bezpośrednią anatomiczną przyczyną demencji są uszkodzenia komórek nerwowych mózgu powstające na skutek niedotlenienia oraz odkładania się w ich wnętrzu nieprawidłowych białek. Może to być efekt naturalnych procesów starzenia się, ale przypuszcza się, że do rozwoju demencji mogą się przyczynić również niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta, palenie papierosów czy częste spożywanie alkoholu.

Warto pamiętać, że demencja jest chorobą typową dla osób w podeszłym wieku. Według badań dotyczy około 1% populacji między 60. a 65. rokiem życia, ale wśród osób powyżej 85. roku życia objawy demencji obserwuje się nawet u około 35% populacji.

Demencja starcza – objawy

Demencja jest chorobą bardzo podstępną i trudną do wykrycia. Jej początkowe objawy nie są bardzo charakterystyczne, a do tego umożliwiają seniorowi w miarę normalne funkcjonowanie. Zwykle tłumaczy się je procesem starzenia się, więc nie niepokoją one zbytnio otoczenia. Pierwsze objawy demencji mogą więc obejmować:

  • zapominanie o spotkaniach,
  • częste szukanie odłożonych w jakieś miejsce przedmiotów,
  • przychodzenie ze sklepu bez części potrzebnych produktów,
  • kłopoty z zapamiętywaniem nowych informacji,
  • problemy przy aktywnościach, które wcześniej sprawiały seniorowi przyjemność (rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, gra w karty),
  • zapominanie i mylenie słów,
  • utrata zainteresowań,
  • stopniowe wycofywanie się z życia społecznego.

Z czasem u pacjenta pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy: przestaje on rozpoznawać bliskie osoby i doskonale znane miejsca, staje się płaczliwy, drażliwy i rozchwiany emocjonalnie, miewa problemy z ubieraniem się, jedzeniem czy utrzymywaniem higieny osobistej. Wówczas wymaga już pełnej, całodobowej opieki. Dobrym rozwiązaniem może być np. pobyt stały w wyspecjalizowanym ośrodku opiekuńczo-pielęgnacyjnym dla seniorów, takim jak Willa Łucja w Warszawie.

Demencja starcza – czy da się ją wyleczyć?

Niestety demencja starcza jest chorobą nieuleczalną. Dopasowana do potrzeb pacjenta terapia jedynie spowalnia tempo jej rozwoju, a także poprawia jakość życia chorego i jego bliskich. Zastosowanie w leczeniu znajdują m.in. środki poprawiające sprawność intelektualną, przeciwdepresyjne oraz uspokajające.

Bardzo ważnym elementem leczenia demencji jest specjalistyczna rehabilitacja, fizjoterapia oraz terapia psychologiczna. Może ona obejmować np. kinezyterapię, terapię zajęciową, zajęcia relaksacyjne i różnego rodzaju treningi pamięci. Poprawiają one funkcjonowanie mózgu, pozytywnie wpływają na zdolności koncentracyjne i skupienia, podtrzymują umiejętności mycia, czesania się czy golenia, pozwalają na rozładowywanie lęków i negatywnych emocji, są również formą usprawniania fizycznego.

Należy pamiętać, że demencja starcza nie jest powodem do wstydu, ale chorobą, którą można, a nawet trzeba leczyć! Szybko rozpoczęta, właściwie prowadzona terapia może spowolnić jej przebieg i umożliwić dłuższe zachowanie pełni sprawności.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150100,otepienie

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Broszura_Alzheimer.pdf

http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2010-02-5.pdf

https://www.publichealth.hscni.net/sites/default/files/are%20you%20worried%20about%20dementia_POLISH.pdf