× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
depresja
Gdzie szukać pomocy

DEPRESJA – KIEDY SMUTEK STAJE SIĘ CHOROBĄ

Czasem w życiu dopadają nas stany smutku i przygnębienia, które – jeśli nie utrzymują się tygodniami lub miesiącami – stanowią naturalną, immanentną część życia. Jeżeli jednak smutek przeradza się w trwającą chronicznie rozpacz oraz poczucie beznadziei, może to oznaczać, że sytuacja jest poważna. Depresja zmienia recepcję codziennej rutyny. Proste dotychczas czynności, takie jak wyjście do sklepu czy interakcja z bliskimi, stają się z czasem trudniejsze w realizacji. Depresja przeszkadza w nauce, wypoczynku, zaburza sen, nie pozwala cieszyć się życiem. Przetrwanie kolejnego dnia może okazać się przytłaczające.

OBJAWY DEPRESJI – JAK JE ROZPOZNAĆ?

Symptomy depresji bywają  różne u różnych osób, mogą mieć też zróżnicowane natężenie. Istnieje jednak określony zestaw objawów typowych dla tej jednostki chorobowej – im więcej oznak, im silniejsze i uporczywie długotrwałe, tym większa pewność w postawieniu diagnozy. Poniżej prezentujemy 10 objawów depresji: 

  1. Poczucie bezradności i beznadziejności. Tkwienie w przeświadczeniu, że ten ponury stan nie ulegnie zmianie i nie da się zrobić nic, aby poprawić swoją sytuację.
  2. Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami. Brak zdolności odczuwania radości i przyjemności z hobby, spotkań towarzyskich, pracy, seksu. 
  3. Znaczna zmiana wagi (spadek lub zwiększenie masy ciała).
  4. Insomnia lub hipersomnia – bezsenność lub notoryczna senność.
  5. Gniew, drażliwość, pobudzenie, niepokój lub gwałtowne zachowania.
  6. Utrata energii. Zmęczenia, ospałość, uczucie wyczerpania. Ciało wydaje się ciężkie, a niezbyt angażujące czynności stają się niezwykle męczące.
  7. Wstręt do samego siebie. Silne poczucie bezwartościowości lub winy. Autokrytyka, ostre wytykanie sobie błędów.
  8. Lekkomyślne zachowanie. Angażowanie się w zachowania niebezpieczne i eskapistyczne, takie jak nadużywanie narkotyków, kompulsywny hazard, nierozważna jazda lub niebezpieczne sporty.
  9. Problemy z koncentracją. Kłopoty ze skupieniem się, podejmowaniem decyzji i zapamiętywaniem.
  10. Ciężkie do wyjaśnienia bóle. Nasilenie dolegliwości fizycznych: bóle głowy, pleców, stawów, mięśni i brzucha.

CO ZROBIĆ, ABY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ?

Kiedy jesteś przygnębiony, odnosisz wrażenie, że na końcu tunelu nie znajdziesz światła. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić i ustabilizować swój nastrój. Najważniejsze, aby dać sobie przestrzeń do złego samopoczucia oraz szansę na odzyskanie dawnej jakości w życiu. Tą szansą jest niewątpliwie terapia w  Centrum Psychoterapii Przestworza, na którą zapraszamy wszystkie osoby w kryzysie psychicznym.