Czasem w życiu dopadają nas stany smutku i przygnębienia, które – jeśli nie utrzymują się tygodniami lub miesiącami – stanowią naturalną, immanentną część życia. Jeżeli jednak smutek przeradza się w trwającą chronicznie rozpacz oraz poczucie beznadziei, może to oznaczać, że sytuacja jest poważna. Depresja zmienia recepcję codziennej rutyny. Proste dotychczas czynności, takie jak wyjście do sklepu czy interakcja z bliskimi, stają się z czasem trudniejsze w realizacji. Depresja przeszkadza w nauce, wypoczynku, zaburza sen, nie pozwala cieszyć się życiem. Przetrwanie kolejnego dnia może okazać się przytłaczające.
OBJAWY DEPRESJI – JAK JE ROZPOZNAĆ?
Symptomy depresji bywają różne u różnych osób, mogą mieć też zróżnicowane natężenie. Istnieje jednak określony zestaw objawów typowych dla tej jednostki chorobowej – im więcej oznak, im silniejsze i uporczywie długotrwałe, tym większa pewność w postawieniu diagnozy. Poniżej prezentujemy 10 objawów depresji:
- Poczucie bezradności i beznadziejności. Tkwienie w przeświadczeniu, że ten ponury stan nie ulegnie zmianie i nie da się zrobić nic, aby poprawić swoją sytuację.
- Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami. Brak zdolności odczuwania radości i przyjemności z hobby, spotkań towarzyskich, pracy, seksu.
- Znaczna zmiana wagi (spadek lub zwiększenie masy ciała).
- Insomnia lub hipersomnia – bezsenność lub notoryczna senność.
- Gniew, drażliwość, pobudzenie, niepokój lub gwałtowne zachowania.
- Utrata energii. Zmęczenia, ospałość, uczucie wyczerpania. Ciało wydaje się ciężkie, a niezbyt angażujące czynności stają się niezwykle męczące.
- Wstręt do samego siebie. Silne poczucie bezwartościowości lub winy. Autokrytyka, ostre wytykanie sobie błędów.
- Lekkomyślne zachowanie. Angażowanie się w zachowania niebezpieczne i eskapistyczne, takie jak nadużywanie narkotyków, kompulsywny hazard, nierozważna jazda lub niebezpieczne sporty.
- Problemy z koncentracją. Kłopoty ze skupieniem się, podejmowaniem decyzji i zapamiętywaniem.
- Ciężkie do wyjaśnienia bóle. Nasilenie dolegliwości fizycznych: bóle głowy, pleców, stawów, mięśni i brzucha.
CO ZROBIĆ, ABY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ?
Kiedy jesteś przygnębiony, odnosisz wrażenie, że na końcu tunelu nie znajdziesz światła. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić i ustabilizować swój nastrój. Najważniejsze, aby dać sobie przestrzeń do złego samopoczucia oraz szansę na odzyskanie dawnej jakości w życiu. Tą szansą jest niewątpliwie terapia w Centrum Psychoterapii Przestworza, na którą zapraszamy wszystkie osoby w kryzysie psychicznym.