× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dieta ketogeniczna
Dieta

Dieta ketogeniczna – jak nie popełnić błędów podczas jej stosowania

Dieta ketogeniczna coraz chętniej jest wybierana w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Może być również wykorzystywana do leczenia cukrzycy i nadciśnienia. Jest jednak sporo przeciwników, którzy zarzucają jej niebezpieczne skutki uboczne. Nie zawsze też okazuje się skuteczna przez błędy popełniane podczas stosowania diety. Dowiedz się jak prawidłowo ją stosować oraz jakich efektów można się po niej spodziewać.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Ten sposób odżywiania polega na zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczy przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. By w pełni zrozumieć działanie diety ketogenicznej, powinniśmy dowiedzieć się skąd nasz organizm czerpie energię. Dla mózgu i mięśni głównym paliwem jest glukoza, którą dostarcza się wraz ze spożywanymi węglowodanami. Gdy jej poziom jest zbyt duży, prowadzi to do otyłości, cukrzycy. a także uzależnienia od kolejnych dawek cukru. Zadaniem tej diety jest dostarczanie organizmowi jak najmniejszych jego ilości. W konsekwencji może to prowadzić do ketozy. Czym ona jest? To stan metaboliczny, w którym zwiększa się stężenie ciał ketonowych we krwi. Co to dla nas oznacza? Organizm zaczyna tworzyć energię z tłuszczów, a dokładniej z ciał ketonowych. W ten sposób dochodzi do jego spalania.

Źródło: http://dietetyk.edu.pl

Błędy, które powodują brak efektów podczas diety keto

– Rozpoczynasz ją w nieodpowiednim momencie

Moment rozpoczęcia diety ma duże znaczenie. Zaczynając jej stosowanie po przetestowaniu działania wielu innych diet, które okazały się nieskuteczne lub zakończyły się efektem jo-jo, jej efekty mogą okazać się kiepskie. Jeśli przez dłuższy czas przebywamy na diecie niskokalorycznej, wprowadzamy nasz organizm w stan magazynowania kalorii. Jesteśmy wyposażeni w doskonałe mechanizmy obronne, które chronią nas przed śmiercią głodową. Nasz organizm niestety nie nauczył się jeszcze odróżniać, kiedy celowo zmniejszamy ilość naszego pożywienia. Zatem spowolnienie metabolizmu i magazynowanie kalorii nastąpi zawsze, gdy przesadzimy ze stosowaniem diet odchudzających, przez co możemy wpaść w błędne koło.

– Brak snu i stres

Podczas stosowania diety ketogenicznej liczy się nie tylko dobrze ułożony jadłospis, ale także tryb naszego życia. By okazała się ona efektywna, musimy zadbać o odpowiednią ilość a także jakość snu. Stres może negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu oraz utrudniać redukcję tkanki tłuszczowej, zatem niezbędne jest jego ograniczenie.

– Brak okresu adaptacyjnego

By móc chudnąć na tej diecie, trzeba przejść okres adaptacyjny, po którym powinna nastąpić efektywna redukcja tkanki tłuszczowej. Wprowadza on organizm w stan ketozy i przebiega z zachowaniem wszystkich zasad keto diety. Gdy zbyt szybko chcemy zauważyć spadek masy ciała, możemy sobie jedynie tym zaszkodzić, utrudniając spalanie tkanki. Okres adaptacyjny w przypadku stosowania tej diety nastąpi po ustąpieniu różnych dolegliwości związanych z rozpoczęciem jej stosowania. Zazwyczaj są to problemy trawienne oraz złe samopoczucie oraz inne nieprzyjemności związanie z odstawieniem węglowodanów. Wiele osób niestety nie jest w stanie dotrwać do końca tego okresu, przez co nie zauważają żadnych efektów stosowania diety.

– Brak aktywności fizycznej

Przy keto diecie trzeba zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, która nie tylko usprawni redukcję tkanki tłuszczowej, ale również wpłynie na budowę tkanki mięśniowej. Trening siłowy powinniśmy wykonywać trzy razy w tygodniu, najlepiej z dwoma dniami przerwy. Po zakończonych ćwiczeniach trzeba zapewnić organizmowi odpowiednią ilość białka. Godzinę po zakończonym treningu zaleca się spożyć posiłek wysokotłuszczowy.

Co można jeść na diecie ketogennej?

Jedna z zasad tej diety mówi, że aby spalać tłuszcz należy spożywać tłuszcz. Dlatego podstawowym jej składnikiem jest każdego rodzaju mięso, przygotowane w zdrowy sposób, na oliwie z oliwek. Tłuszcze można dostarczać również za pomocą różnych orzechów, także w postaci masła, które nie zawiera w sobie cukru, a także z ryb, oleju kokosowego oraz owoców morza. By organizm nie zaczął pobierać energii z białka, musimy mu go dostarczyć. Warto jeść dużo jajek, byle nie tych ugotowanych na twardo. Najważniejszymi warzywami na diecie ketogenicznej są awokado, kapusta czy brukselka. Po prostu dużo zielonych warzyw. Należy jednak zwrócić uwagę na udział cukrów w nich zawartych. Warto też ograniczyć spożywanie owoców, dopuszczalne są jedynie owoce leśne. Będąc na tej diecie trzeba także zrezygnować z cukru, alkoholu, warzyw strączkowatych i skrobiowatych, zatem ziemniaki odpadają. Przede wszystkim nie należy spożywać produktów zbożowych takich jak pieczywo, makarony i kasze. Warto jednak rozważyć suplementację sodu, wapnia oraz kwasu omega-3 i witamin, z powodu niskiej podaży warzyw.

Przeciwwskazania

Dieta keto jest bardzo skuteczna w utracie wagi, nie jest ona jednak dla każdego. Pomimo początkowego zastrzyku energii i poprawy samopoczucia, po około dwóch miesiącach niestety wszystko mija. Mogą się pojawić problemy z trawieniem i koncentracją oraz zmęczenie. Możemy też mieć ciągłą chęć na coś słodkiego. Z powodu obciążenia organizmu tłuszczami, diety nie powinny stosować osoby, które mają problem z wątrobą, nerkami oraz trzustką. Może również negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną.