× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
disulfiram leczenie choroby alkoholowej
Metody leczenia

Disulfiram w leczeniu choroby alkoholowej

Alkoholizm jest w chwili obecnej traktowany jak choroba, przeciwko której medycyna nie jest bezsilna. Prace nad ulepszeniem dotychczasowych sposobów leczenia a także możliwości wynajdowania nowych metod czynią z alkoholizmu schorzenie często w pełni wyleczalne.

Co to jest disulfiram?

Disulfiram – preparat stosowany przy leczeniu choroby, na którą cierpi już ponad 1 dorosła osoba na 10 żyjących w naszym kraju. Chorobą tą jest alkoholizm, a my znacznie częściej od disulfiramu używamy nazwy esperal. Przed zabiegiem wykonania popularnej „wszywki”, należy poznać wszystkie informacje na temat stosowania tego preparatu. Jak można się domyślić, zażywanie niektórych substancji połączone ze stosowaniem tego środka, przyniesie bardzo złe skutki dla zdrowia osoby walczącej z chorobą alkoholową.

W jaki sposób można skorzystać z esperalu?

Esperal jest lekiem aplikowanym w celu walki z alkoholizmem. Aby skorzystać z możliwości „wszywki” należy zwrócić się w tym celu do kliniki leczącej uzależnienia. Najlepiej w takim przypadku postawić na profesjonalną i sprawdzoną placówkę, taką jak esperal Szczecin. Placówkę można pochwalić za dużą skuteczność wyleczenia, sięgającą 95%.

Choroba alkoholowa, inne sposoby leczenia

Leczenie alkoholizmu jest możliwe. W tym celu skontaktuj się z Poradnią Leczenia Uzależnień. Początek leczenia polega na spotkaniu z terapeutą, który zdecyduje o dalszej formie leczenia osoby uzależnionej. Pacjent może skorzystać z pomocy psychiatry, który jest dostępny na miejscu. Sama terapia może być przeprowadzona w grupie, jeżeli takie są metody danego ośrodka, lub terapeuta zdecyduje o takiej a nie innej formie leczenia.

wypicie alkoholu przy esperalu
Wypicie każdej ilości alkoholu przy stosowaniu esperalu może skończyć się tragicznie.

Jedna tabletka, skuteczne leczenie choroby alkoholowej

Disulfiram to obecna nazwa popularnego esperalu. Poprzednia nazwa jest popularna i nadal jej się używa. Esperal to produkt produkowany jeszcze dekadę temu. Tak jak jego następca, substancją czynną jest disufiramum. Nowa nazwa jeszcze nie przebiła się do świadomości zarówno pacjentów szukających sposobu na pokonanie choroby alkoholowej jak i samych lekarzy, którzy nadal „wszywkę” określają mianem esperalu.

Czy stosowanie esperalu niesie skutki uboczne?

Substancja czynna zawarta w disulfiramie jest niebezpieczna dla zdrowia. Oczywiście dla zdrowia osoby, która poddała się zabiegowi wszycia tabletki i nie stosuje się do zakazu spożywania alkoholu. Esperal działa na zasadzie blokowania jednego z enzymów rozkładających alkohol. Enzym dehydrogenazy aldehydowej wykonuje w wątrobie niezwykle ważną pracę. To dzięki niemu nie odczuwamy objawów związanych z zatruciem alkoholowym przy wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Dopiero dolegliwości pojawiają się po wypiciu sporej jego ilości – dzieje się tak, ponieważ enzym nie radzi sobie z rozłożeniem w wątrobie tak dużej ilości alkoholu w wątrobie w krótkim czasie. Podczas stosowania esperalu i przez zablokowanie działania tego enzymu, nie możemy spożywać nawet najmniejszych ilości alkoholu. Takie zachowanie może przynieść bardzo poważne problemy zdrowotne a także zakończyć się śmiercią pacjenta w niektórych przypadkach.

Jak szybko pojawią się objawy po wypiciu alkoholu?

Podczas terapii alkoholowej za pomocą esperalu, objawy zatrucia alkoholowego pojawią się nawet w ciągu 10 minut od spożycia alkoholu. Od razu mogą pojawić się nudności, zawroty głowy, często zakończone wymiotami. Alkohol szybko przedostaje się do krwiobiegu, więc można zaobserwować takie objawy jak duszności, na zmianę wysokie i niskie ciśnienie tętnicze czy tachykardia (kołatanie serca). Oprócz wspomnianych objawów możemy również w mniejszym lub większym stopniu zauważyć zaczerwienienie na twarzy, nadmierną potliwość oraz silny lęk u osoby dopuszczającej się złamania zakazu.

Proces zatrucia organizmu przez alkohol trwa długo. Mówi się, że jest to około kilkugodzinny atak, wahający się od 4 do 10 godzin. Pacjent w tym czasie narażony jest na atak drgawek lub nawet zawał serca. Zdarza się, że osoba po zażyciu alkoholu, mając wszytą tabletkę esperalu, nie przeżywa.

Pamiętaj!

Zabieg implantacji tabletki esperalu jest możliwy tylko i wyłącznie po uprzednim odstawieniu alkoholu. Aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie, pacjent powinien wstrzymać się z piciem jakichkolwiek substancji alkoholowych na około dobę. Da się wykonać zabieg także po krótszej, 12-godzinnej abstynencji, jednak niesie za sobą to większe ryzyko.

Źródło informacji: http://www.alkopomocni.pl/