Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej staje się wymogiem, jednak nie wszyscy chcą i lubią korzystać z takich rozwiązań. Pokażemy więc dlaczego oprogramowanie dla medycyny jest tak ważne i dużo korzystniejsze od prowadzenia typowej papierowej dokumentacji medycznej. Jest również znacznie wygodniejsze, zarówno dla personelu medycznego, jak i dla pacjentów. Oto najważniejsze zalety!
Co zawiera dokumentacja medyczna
Dokumentacja medyczna obejmuje wszystkie dane dotyczące prowadzenia pacjentów oraz przebiegów ich choroby. Dlatego wyróżniamy dwa typy dokumentacji:
zbiorowa – obejmuje kartoteki, rejestry oraz katalogi ze wszystkimi pacjentami dla danej palcówki, lub poszczególnymi ich grupami;
indywidualna – to wszystkie informacje dotyczące choroby i prowadzenia pacjenta.
Indywidualna dokumentacja medyczna obejmuje informacje o całej historii chorobie pacjenta, w tym przebytych zabiegach, operacjach i urazach, odbytych hospitalizacjach, czy konsultacjach specjalistycznych, które miały miejsce. To również dane o obecnym stanie pacjenta oraz prowadzonym leczeniu. Do indywidualnej dokumentacji medycznej zaliczane są również wszelkie skierowania, zlecenia, recepty, opinie lekarskie itd.
Zależnie od rodzaju dokumentacji musi być ona przechowywana od 10 do 20 lat. Łatwo więc sobie wyobrazić, że ilość gromadzonych w tym czasie informacji, musi być naprawdę duża. Nawet jeśli pacjent choruje tylko dwa razy do roku. W przypadku osób starszych, czy przewlekle chorych ilość dokumentów jest naprawdę ogromna.
Jak oprogramowanie dla medycyny ułatwia organizacje pracy
Korzystanie z oprogramowania dla medycyny, przychodni i gabinetów lekarskich znacznie usprawnia wszystkie działania, w jaki sposób?
Po pierwsze elektroniczna dokumentacja medyczna jest zapisywana na serwerach wewnętrznych lub w chmurze, dzięki temu nie wysmaga specjalnej przestrzeni ani magazynów do przechowywania dużych ilości kartotek. Łatwo sobie wyobrazić ile miejsca będzie potrzebować duża przychodnia, która ma pod swoją opieką np. 1000 pacjentów.
Po drugie łatwy dostęp do informacji również poza placówek. Opcja ta jest możliwa, jeśli oprogramowanie dla medycyny jest instalowane w chmurze. By dotrzeć do danych pacjenta, wystarczy jedynie dostęp do internetu.
Po trzecie oszczędności finansowe. Oczywiście korzystanie z oprogramowania dla medycyny wiąże się z kosztami, chociażby kupna aplikacji medycznej. W porównaniu jednak z nakładami, jakie trzeba pokrywać miesięcznie np. na utrzymanie magazynów z dokumentacją, czy też personelu, który jest odpowiedzialny za ich prowadzenie, wydatek ten bardzo szybko się zwróci.
E-dokumentacja – wygoda dla lekarzy i pacjentów
Korzystanie z elektronicznej dokumentacji medycznej jest znacznie wygodniejsze dla lekarzy oraz pacjentów. Tyczy się to szczególnie osób starszych, czy pacjentów przewlekle chorych, którzy korzystają z różnych usług medycznych w różnych placówkach. Posiadanie systemów do prowadzenia dokumentacji medycznej daje dostęp do kompletnej wiedzy dotyczącej sytuacji pacjenta, przebiegu choroby oraz badań i konsultacji jakie miały miejsce. Dzięki temu lekarz zajmujący się chorym ma pełen obraz stanu pacjenta. Jest to również wygoda dla chorego, który nie musi już za każdym razem nosić ze sobą teczek z dokumentami i historią choroby. Co więcej, sam również może mieć dostęp do swoich wyników badań.
Warto również pamięć, że systemy do EDM są zintegrowane z platformami eWUŚ, ZUS, oraz NFZ, co umożliwia wystawianie e-ZLA, e-recept, oraz obowiązkowych od tego roku, elektronicznych skierowań do specjalisty. Dzięki temu pacjent nie musi pamiętać o licznych papierkach, wystarczy numer recepty, czy skierowania, by móc zarejestrować się na wizytę do specjalisty, albo wykupić lek. Co więcej, takie rozwiązania ułatwiają przeprowadzenie teleporad i wydanie odpowiednich zaleceń.
Oczywiście osoby starsze, które nie są tak biegłe w nowoczesnych rozwiązań technologicznych, mogą wszystkie informacji otrzymać w formie papierowej.
Zabezpieczenia dokumentacji medycznej w wersji papierowej i elektronicznej
Trzeba pamiętać, że dokumenty medyczne są danymi poufnymi, które muszą być chronione. W tym przypadku elektronicznej dokumentacji medycznej to zadanie jest znacznie łatwiejsze niż przy dokumentacji papierowej. Dlaczego?
Dokumentacja w formie papierowej przechowywana jest zazwyczaj w teczkach. Dostęp do niej musi mieć lekarz lub lekarze i być uzupełniana na bieżąco. Później trafia do archiwum, gdzie wejść mogą również osoby nieupoważnione. To wszystko zwiększa ryzyko wycieku informacji i dostania się informacji medycznych w niepowołane ręce.
W przypadku elektronicznej dokumentacji medycznej to ryzyko jest znacznie mniejsze. Szczególnie kiedy korzysta się z dobrej jakości oprogramowania dla medycyny. Pliki z informacjami medycznymi są przechowywane na serwerach zewnętrznych, do których dostęp mają jedynie osoby wskazane przez administratora. Logowanie do systemu jest wieloetapowe, a połączenie sieciowe jest szyfrowane.
Jak widać, elektroniczna dokumentacja medyczna ma wiele zalet, w porównaniu do tradycyjnej dokumentacji papierowej i warto się do niej przekonać.