× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
USG piersi
Choroby piersi

Dlaczego warto wykonywać USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być wykonywane przez kobiety, które ukończyły dwudziesty rok życia minimum raz w roku. U kobiet po czterdziestce oraz tych, u których w rodzinie występowały przypadki raka piersi, usg powinno być wykonane raz na sześć miesięcy. Oczywiście w sytuacji, gdy kobieta wyczuła w piersiach niepokojącą zmianę, należy zgłosić się na badanie usg jak najszybciej, bez względu na to, kiedy po raz ostatni było ono wykonywane. Do lekarza najlepiej zgłosić się w pierwszej połowie cyklu, kiedy piersi nie są tkliwe ani nabrzmiałe. Badanie można wykonać także w innym momencie cyklu miesiączkowego, jednak jego interpretacja może być utrudniona. Usg wykonuje się w ramach NFZ, gdy kobieta posiada skierowanie lub w gabinetach prywatnych – wtedy też skierowanie nie jest konieczne. 

Dlaczego warto? 

Ultrasonografia piersi to badanie czysto profilaktyczne, które ma na celu wykrywcie ewentualnych zmian w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Warto pamiętać, że nie wszystkie zmiany w piersiach mają charakter nowotworowy. Często mamy bowiem do czynienia z torbielami piersi, które zwykle wymagają jedynie obserwacji. Jeżeli zaś w piersi znajdują się guzy lite, czyli nowotworowe, ich wczesne wykrycie daje ogromne szanse na pełne wyleczenie. Pozwala bowiem szybko rozpocząć terapię, która może nie być skuteczna, gdy nowotwor jest już w stadium zaawansowanym. Co istotne, usg piersi to jedno z najskuteczniejszych badań w przypadku kobiet z gruczołową tkanką piersi, u których mammografia może dawać fałszywe wyniki. Dodatkowo do badania usg nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań do spożywania posiłków czy innych ograniczeń dla pacjentki przed badaniem.

USG piersi w ciąży i w czasie laktacji

Jeszcze do niedawna panowała zasada, że usg piersi nie wykonywało się u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących, chyba że wyczuły one w piersiach niepokojącą zmianę. Powodem są trudności w interpretacji wyników – piersi kobiet ciężarnych i karmiących wyglądają nieco inaczej. Niemniej jednak w ostatnim czasie lekarze podkreślają konieczność wykonywania badania usg piersi także w ciąży i podczas karmienia. W ciąży do badania nie trzeba się przygotowywać, jednak podczas laktacji konieczne jest wcześniejsze odciągnięcie pokarmu, tak aby piersi były jak najbardziej puste. Zmiany hormonalne w czasie ciąży i laktacji mogą powodować zmiany w piersiach, które wymagają diagnostyki. Nie jest prawdą, ze ciąża i karmienie piersią całkowicie chronią przed nowotworami piersi. 

Artykuł powstał we współpracy z GZMEDICA.PL – poradnia onkologiczna Katowice