Kręgosłup stanowi najważniejszą podporę naszego ciała. To dzięki niemu można się swobodnie poruszać, a także zmieniać pozycje. Jednak w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zapomina o tym, że należy dbać o swój kręgosłup. Siedząca praca oraz spędzanie czasu wolnego przez komputerem lub telewizorem sprawia, że najczęściej przyjmuje się złą postawę ciała, która może powodować bóle pleców i inne schorzenia.
Kręgosłup oraz jego funkcje
Kręgosłup zbudowany jest z kości, które określane są jako kręgi i to właśnie one stanowią najważniejszy budulec osi ciała. Poza tym różnią się one pomiędzy sobą w zależności od odcinka, w którym się znajdują. Pomiędzy tymi kręgami są dyski, które razem z kręgami połączone są ze sobą dzięki więzadłom. Jeśli chodzi o poruszanie się kręgosłupa, to jest ono uwarunkowane pracą mięśni. Choroby tej części szkieletu bardzo często dotyczą dysków oraz stawów i określane są jako zwyrodnienia albo dyskopatie. Kręgosłup człowieka można podzielić na pięć odcinków:
- szyjny,
- piersiowy,
- lędźwiowy,
- krzyżowy,
- ogonowy (tzw. guziczny).
Funkcje kręgosłupa
Warto dbać o kręgosłup, ponieważ pełni on wiele ważnych funkcji dla zdrowia człowieka. Kręgosłup jako całość jest odpowiedzialny za:
- amortyzowanie obciążeń ciała w osi długiej,
- utrzymywanie osi podporowej, dzięki czemu człowiek może trzymać sylwetkę pionowo, a do tego może utrzymywać równowagę,
- ochronę rdzenia kręgowego, a jest to wrażliwa tkanka nerwowa,
- utrzymywanie rusztowania dla układu nerwowego wegetatywnego,
- ruchomość szyi oraz tułowia w trzech płaszczyznach,
- utrzymywanie rusztowania dla kończyn, a także stanowi miejsce przyczepu ich mięśni,
- ochronę narządów wewnętrznych, takich jak: klatka piersiowa oraz brzuch.
Sposoby na problemy bólowe kręgosłupa
Schorzenia kręgosłupa mogą dotyczyć różnych jego części, czyli mięśni, więzadeł oraz kręgów i kości. Gdy dojdzie do urazu w wyniku kontuzji lub przewiania, pojawia się ból, a świadczy on o nieprawidłowościach, które zachodzą w organizmie człowieka. Najczęściej pierwsze bóle kręgosłupa występują wraz z rozpoczęciem pracy biurowej, a także przy braku aktywności fizycznej i siedzącym trybie życia. Nieprawidłowa postawa ciała[1], a także garbienie i do tego stres oraz zbyt mała ilość snu powodują powstawanie problemów z kręgosłupem.
Problemy z kręgosłupem[2] mogą objawiać się poprzez:
- dyskopatię kręgosłupa, czyli tzw. wypadanie dysku,
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- rwę kulszową,
- lumbago,
- osteoporozę,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- problemy z napięciem mięśni,
- migrenę szyjną,
- drętwienie kończyn,
- uczucie sztywności tułowia,
- bóle, które będą promieniowały do innych części ciała,
- przewlekłe bóle kręgosłupa,
- bóle głowy oraz konkretnych odcinków kręgosłupa.
Dlatego należy zadbać o swój kręgosłup. Ważne znaczenie ma zmiana swojego stylu życia, a także zdrowa i zbilansowana dieta. Regularna aktywność fizyczna, a także rozciąganie się są bardzo istotne, gdy prowadzi się siedzący tryb życia. Aktywność pełni tutaj bardzo ważne znaczenie, gdyż mięśnie pomagają kręgosłupowi trzymać pion, a do tego zachować zdrową postawę. Poza tym ruch przyczynia się do poprawy ukrwienia, ale też dotlenia organizm i wpływa na podtrzymywanie jego elastyczności oraz chroni przed powstawaniem kontuzji.
Do tego należy zadbać o odpowiedni materac oraz poduszkę do spania, a także o prawidłową pozycję w czasie snu. Dobrym rozwiązaniem jest również regularne wykonywanie badań, a w tym zawartości wapnia oraz magnezu w organizmie.
Kiedy już pojawi się ból, można zastosować lek przeciwbólowy. Warto zdecydować się na ten, który ma swoim składzie substancję czynną deksketoprofen. Ta substancja wykazuje działanie przeciwbólowe i może być stosowana w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Poza tym ma także działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomaga m.in. na bóle kręgosłupa, bóle mięśni i karku, a także na ból ostry w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Referencje:
- M. Szpala, A. Skorupińska, K. Kostorz, Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie [w:] „Pomeranian J Life Sci”, 2017, 63(3).
- P. Kozłowski, K. Kożuch, M, Kozłowska, I. Ławnicka, K. Kozłowska, Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa [w:] „Health and Sport”, 2016, 6(6).
[1] P. Kozłowski, K. Kożuch, M, Kozłowska, I. Ławnicka, K. Kozłowska, Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa [w:] „Health and Sport”, 2016, 6(6).
[2] M. Szpala, A. Skorupińska, K. Kostorz, Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie [w:] „Pomeranian J Life Sci”, 2017, 63(3).