Jeden z najlepszych sposobów na sterylizację, czy w laboratorium, czy w gabinecie lekarskim lub stomatologicznym, gabinecie kosmetycznym lub fryzjerskim jest wysterylizowanie elementów poprzez użycie autoklawu.
Autoklawy są to urządzenia należące do grupy sterylizatorów parowych, gdyż procesy zachodzące w ich wnętrzu odbywają się dzięki obecności ciepła oraz wody. Rozgrzana do wysokiej temperatury komora urządzenia zamienia wodę znajdującą się we wnętrzu w parę wodną, która w dokładny sposób penetruje narzędzia i inne substancje (np. pożywki mikrobiologiczne), które są poddawane procesowi sterylizacji. Autoklaw powszechnie stosowany jest w medycynie (w gabinetach lekarskich, dentystycznych oraz w szpitalach) w celu sterylizacji narzędzi chirurgicznych, środków farmaceutycznych oraz płynów. Autoklawy są szeroko stosowane również podczas obróbki żywności, co pozwala uzyskać wysoką jałowość produktów żywnościowych.
Ze względu na sposób otwierania drzwi urządzenia autoklawy dzielimy na autoklawy poziome oraz autoklawy pionowe. Autoklawy poziome posiadają otwierane w poziomie drzwiczki, a wewnątrz znajduje się zazwyczaj stelaż służący do umieszczania różnej zawartości zwykle tac z narzędziami, autoklawy pionowe otwierane są „do góry”, a zawartość przeznaczoną do sterylizacji wkłada się w nich od góry, zazwyczaj umieszczane są one w specjalnie skonstruowanych pojemnikach typu kubełki, które wykonane są z odpornych materiałów. Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym temperatura kąpieli wodnej wynosi maksymalnie 100 °C, w przypadku autoklawów ciśnienie wewnątrz zamkniętego szczelnie układu powoduje, iż woda wrze w znacznie wyższej temperaturze, co pozwala na uzyskanie właściwych warunków do przeprowadzenia procesu sterylizacji. Ciśnienie w autoklawie regulowane jest za pomocą automatycznego zaworu ciśnieniowego, aby nie doprowadzić do powstania niebezpiecznego dla otoczenia ciśnienia.
Właściwy i prawidłowy przebieg procesu sterylizacji jest niezwykle istotny. W przypadku, gdyby podczas wykonywania sterylizacji nastąpiło jakieś zakłócenie np. brak prądu, w takim przypadku narzędzia i inne elementy mogą nie zostać prawidłowo wysterylizowane i mogą stanowić zagrożenie np. dla kolejnego pacjenta. W ofercie naszej firmy Danlab, oprócz szerokiego wyboru autoklawów pionowych i autoklawów poziomych, znajda Państwo dodatkowo specjalne testy oraz rękawy do sterylizacji, które są niezbędne przy przeprowadzaniu sterylizacji parą wodną. Papierowo-foliowy rękaw może być różnych wielkości – dostosowany do wielkości danego zestawu narządzi. Rękawy wykonane są z wysokiej jakości przezroczystego laminatu foliowego o różnym zabarwieniu, który jest odporny na rozerwanie, a przy okazji pozwala na łatwą identyfikację zawartości, co pozwala na szybki i optymalny wybór niezbędnych narzędzi. Możliwość aseptycznego, bezpyłowego otwarcia rękawów z narzędziami gwarantuje bezpieczeństwo nawet na bloku operacyjnym. Bardzo istotne jest, aby podczas sterylizacji dokumentować każdy krok procesu. Istotne jest, aby prowadzić dziennik sterylizacji.