× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
domowa apteczka
Informacje

Domowa apteczka. Co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka powinna znaleźć się w każdym domu. To właśnie dzięki niej możliwe jest zwalczenie wielu dolegliwości samodzielnie, bez pomocy lekarza. Oczywiście będzie to możliwe jedynie, jeśli odpowiednio ją wyposażymy. Poza podstawowym sprzętem medycznym – na przykład termometrem, nożyczkami do opatrunków, ciśnieniomierzem oraz akcesoriami służącymi do przeprowadzania inhalacji, powinny znaleźć się w niej również leki. Oto pięć najważniejszych kategorii.

  1. Leki na stłuczenia i opatrunki
  2. Leki na przeziębienie i przeciwgorączkowe
  3. Leki przeciwalergiczne
  4. Leki na dolegliwości trawienne
  5. Leki uspokajające

Leki na stłuczenia i opatrunki

O urazy w warunkach domowych nie jest trudny – wystarczy spaść ze stołka przy myciu okien lub układaniu w szafkach bądź uderzyć się stopą w szafkę. Równie częste są skaleczenia przy krojeniu jedzenia lub cięciu warzyw. Jeśli obrażenia nie są poważne, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Ból, krwawienie czy obrzęki możemy bowiem zwalczyć korzystając z tego, co mamy w apteczce – dobrze więc, jeśli znajdą się w niej leki przeciwobrzękowe, dezynfekujące oraz opatrunki.

Leki na przeziębienie i przeciwgorączkowe

Zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną częste są przeróżne infekcje – bakteryjne lub wirusowe. O ile nie przedłużają się i nie dają silnych objawów, możemy walczyć z nimi samemu. Tu pomocne okażą się leki przeciwgorączkowe i przeciwgrypowe. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece – ich szeroki wybór znajdziemy między innymi na stronie nowafarmacja. Poza nimi warto wyposażyć się również w preparaty do inhalacji udrażniających nos i zatoki, a także środki pomocne w bólu gardła i na kaszel.

Leki przeciwalergiczne

Lista czynników wywołujących reakcje alergiczną jest naprawdę długa. Może to być między innymi sierść zwierząt takich jak koty, psy czy chomiki, składniki spożywanych przez nas potraw, pyłki roślin, środki chemii gospodarczej lub kosmetyki. W walce z objawami alergii pomogą leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty.

Leki na dolegliwości trawienne

Bóle żołądka, zgaga, biegunka, zaparcia czy wzdęcia to bardzo powszechne dolegliwości. Co ważne, zwykle pojawiają się zupełnie niespodziewanie. Dlatego warto mieć w swojej apteczce leki, dzięki którym będziemy w stanie poradzić sobie z tymi przykrymi objawami bez pomocy lekarza.

Leki uspokajające

W naszym życiu nie brakuje nerwowych sytuacji. Jeśli stres będzie naprawdę duży, może utrudnić codzienne funkcjonowanie, przyczyniając się między innymi do pogorszenia jakości snu (a nawet bezsenności) lub bólów głowy. Dobrze zatem, jeśli w domowej apteczce znajdą się leki uspokajające na bazie naturalnych, roślinnych składników – na przykład chmielu lub kozłka lekarskiego.