× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
drenaż limfatyczny
Informacje

Drenaż limfatyczny – co to takiego?

Masaż lub drenaż limfatyczny jest rodzajem zabiegu fizjoterapeutycznego, który ma na celu usprawnienie i pobudzenie przepływu limfy oraz krwi. Zabieg ten przyczynia się do redukcji różnego rodzaju obrzęków, złagodzenia bólu oraz znacznie wspomaga walkę z cellulitem. Masaż limfatyczny jest z powodzeniem wykorzystywany jako leczenie wspomagające także w kosmetologii i terapii sportowej. Najczęściej wykonuje się go ręcznie lub za pomocą aparatów do kompresji w profesjonalnych salonach masażu, lub w gabinetach odnowy biologicznej i medycyny estetycznej.

Na czym polega masaż limfatyczny?

Zadaniem masażu limfatycznego jest pobudzenie układu limfatycznego i redukcja obrzęków wywołanych przez zastaną limfę. Zabieg polega na pocieraniu i masowaniu skóry przy wykorzystaniu odpowiednich technik w celu poprawienia i przepchnięcia nagromadzonej limfy w kierunku węzłów chłonnych i udrożnienia ich. Usprawnia to motorykę i działanie systemu limfatycznego oraz pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia pacjenta dzięki lepszemu odżywieniu i pracy komórek.

Umiejętna stymulacja odpowiednich punktów na ciele reguluje też krążenie krwi i usprawnia funkcjonowanie organów wewnętrznych, a dzięki poprawie metabolizmu w partiach skórnych, masowana skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.

Masaż limfatyczny to uniwersalny zabieg, który może być wykonywany na różnych częściach ciała. Wyróżniamy kilka rodzajów drenażu limfatycznego:

  • Drenaż limfatyczny twarzy, którego celem jest oczyszczenie skóry z toksyn, poprawa krążenia oraz likwidacja obrzęków i zasinień.
  • Drenaż limfatyczny nóg i rąk, redukujący bóle łydek i stawu ramiennego, zalecany osobom wykonującym pracę na stojąco.
  • Drenaż limfatyczny brzucha, szczególnie polecany osobom zmagającym się z nadwagą oraz cellulitem, który skutecznie oczyszcza organizm z toksyn i przeciwdziała obrzękom tłuszczowym.

Dla kogo wskazany jest drenaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny jest w szczególności zalecany osobom, które zmagają się ze zmianami skórnymi i obrzękami limfatycznymi, tłuszczowymi lub pourazowymi. Znajduje on również zastosowanie jako element regeneracji powysiłkowej wśród sportowców oraz jako zabieg wellness wykonywany w gabinetach odnowy biologicznej w celu redukcji cellulitu, oczyszczenia organizmu z toksyn i likwidacji uczucia ciężkości nóg. Należy pamiętać, że w celu uzyskania i utrzymania pozytywnych efektów, konieczne jest przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu.

Pomimo licznych zalet, drenaż limfatyczny ma również liczne ogólne i miejscowe przeciwwskazania, z którymi należy się bezwzględnie zapoznać, aby uniknąć negatywnych powikłań zdrowotnych. Zabiegi nie powinny być wykonywane w przypadku toczącego się leczenia nowotworu, występującej zakrzepicy, miażdżycy, a także w przypadku gorączki lub ostrych chorób bakteryjnych i wirusowych. Szczególną uwagę należy zachować również w przypadku wykonywania zabiegu na osobie będącej w ciąży. O wszystkich występujących dolegliwościach poinformować należy specjalistę wykonującego zabieg.

Koszt drenażu limfatycznego

Cena masażu limfatycznego zależy od ilości umówionych spotkań, jego rodzaju oraz od wybranego przez pacjenta gabinetu specjalistycznego lub kosmetycznego. W przypadku zdecydowania się na karnet lub kilka zabiegów cena jest jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku zakupu pojedynczych zabiegów. Średni koszt drenażu limfatycznego waha się zazwyczaj w granicach od 60 do 100 zł. Jednym z gabinetów oferujących usługi drenażu limfatycznego jest Centrum Rehabilitacji SANOMED.