× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Drżenie kończyn

Drżenie jest zjawiskiem polegającym na rytmicznych naprzemiennych skurczach mięśni, lub całych ich grup, zazwyczaj o niewielkiej amplitudzie.

Częstość skurczy w zależności od przyczyny wynosi od 2 do 15 na sekundę. Drżenie najczęściej dotyczy dłoni, stóp ale także języka i głowy. W zależności od charakteru ruchów, rozróżnia się drżenie grubo, średnio i drobno falowe. Inny podział stosuje się w zależności od tego, czy drżenie występuje u osób całkowicie zdrowych i towarzyszy każdemu świadomemu ruchowi, czy przyjmuje postać chorobliwą. Drżenie na tle chorobowym często wskazuj e na uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Ogólnie nazywane jest drżeniem patologicznym.

Drżenie postawne (lub posturalne) występuje także u osób zdrowych i pojawia się po przyjęciu określonej pozycji.

Objaw ten często nie jest związany z chorobą. U osób starszych występowanie drżeń jest zjawiskiem bardzo częstym. Typowe dla drżeń jest to, że nie można świadomie ich opanować. Ruchy są mimowolne.

Drżenie kończyn – przyczyny

Występowanie drżeń jest związane z wieloma przyczynami. Często konieczna jest pomoc lekarza aby je wyjaśnić. Typowe sytuacje, w których pojawia się drżenie to:

Lęk

Podczas leku, podniecenia, czy dużej radości często występuje tzw. drżenie psychogenne. Z reguły towarzyszy mu uczucie kołatania serca. Objawy szybko ustępują po zmianie sytuacji.

Zmęczenie

Drżenie pojawia się także podczas znacznego zmęczenia i jest objawem wyczerpania organizmu.

Gorączka

Drżenie mięśni całego organizmu, z towarzyszącym uczuciem zimna często jest objawem zbliżającej się gorączki. Stan ten często jest określany również jako dreszcze.

Spożywanie alkoholu

Po nadużyciu alkoholu często następnego dnia pojawia się drżenie ciała. Jest to również późny objaw przewlekłego alkoholizmu, delirium tremens, pojawiający się szczególnie po przerwie w spożywaniu alkoholu.

Nadczynność tarczycy

W przypadku, gdy gruczoł tarczowy produkuje nadmierną ilość hormonu występują drżenia. Towarzyszy im uczucie kołatania serca, wzmożona potliwość, biegunki oraz wytrzeszcz gałek ocznych. Powyższe objawy jednakże mogą towarzyszyć również innym chorobom np. przewlekłym infekcjom.

Nerwica wegetatywna

Drżenie jest charakterystyczne także dla nerwicy wegetatywnej. Choroba ta związana jest z zaburzeniami wegetatywnego układu nerwowego. Oprócz drżeń występują bóle i zawroty głowy, szum w uszach, szkliste oczy, bóle brzucha i wzmożona potliwość.

Uszkodzenie móżdżku

Charakterystycznym objawem dla uszkodzenia móżdżku jest – oprócz m.in. zakłóceń równowagi i zaburzeń mowy – występowanie drżeń, szczególnie przy zbliżaniu się do celu, w jakim wykonuje się ruch. Pojawiają się one np. przy próbie dotknięcia palcem do nosa.

Choroba Parkinsona

Dla choroby Parkinsona charakterystyczne jest występowanie drżenia, gdy pacjent się nie porusza (drżenie spoczynkowe). Ustępuje ono podczas wykonywania ruchu.

Zatrucia

W wyniku przewlekłego zatrucia różnymi substancjami chemicznymi np. ołowiem lub rtęcią pojawiają się drżenia mięśni. Wskazują one na ciężkie uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Choroby centralnego układu nerwowego

Drżenie jest także objawem wielu chorób centralnego układu nerwowego. Diagnoza może być wiec postawiona tylko przez lekarza.

Pomiar drżeń psychogennych

Fakt występowania mimowolnych drżeń mięśni podczas ich pobudzenia (drżenie psychogenne) jest wykorzystywany przy wykonywaniu badania nazywanego elektromiografią. Mięśnie są stymulowane elektrycznie. Przy pomocy elektrod można zmierzyć prądy czynnościowe, które występują przy drżeniu mięśniowym. Dzięki temu badaniu lekarz otrzymuje informacje czy mięśnie pracują prawidłowo, czy też są uszkodzone.

WAŻNE

Każdy może najczęściej samodzielnie rozróżnić, czy występowanie drżenia w konkretnej sytuacji jest normalne lub nie. Pojawianie się drżeń w sytuacjach, gdy nie ma ku temu powodu, nie powinno być uważane za przejściowy objaw wymaga to szybkiego wyjaśnienia przez lekarza.

Jedna odpowiedź na temat “Drżenie kończyn

  1. Pani Alicjo, proszę poczytać o zespole niespokojnych nóg. Leki antydepresyjne mają uspokoić nasz system nerwowy, co często kończy się dygotaniem, drganiem kończyn. Polecam zażywanie magnezu a także większą aktywność fizyczną, co ma na celu lepsze ukrwienie kończyn. Bardzo ważne jest, aby uregulować fazy snu – w tym przypadku przyda się melatonina – po 3 tygodniach powinno widać poprawę.

Dyskusja jest zamknięta.