× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
e-Recepty podczas konsultacji online
Porady

e-Recepty podczas konsultacji online

Popularność konsultacji online nie spada, a nawet obserwuje się tendencje wzrostową i nic w tym dziwnego, ponieważ w czasach, gdy większość społeczeństwa jest w internecie to korzysta ze wszystkich możliwości, jakie daje internet. Załatwiamy przez internet przelewy, zakupy, konsultacje lekarskie i e-Recepty na leki.

Konsultacja online, a konsultacja w gabinecie

W zależności od potrzeb, aktualnie do wyboru pacjenci mają konsultację online bądź wizytę w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Główna różnica polega na tym, że podczas konsultacji online, lekarz nie ma możliwości nas zbadać tak dokładnie, jakby miało to miejsce podczas wizyty w gabinecie. Rozmowa za pomocą kamerki internetowej może przybliżyć problem, jeśli dotyczy on przykładowo jakiegoś ugryzienia przez owad, ale w przypadku jakiejś wysypki, czy obrzęku, lekarz musi zbadać nas na miejscu. e-Recepty podczas konsultacji online – dlatego konsultacja online jest najczęściej wybierana, gdy pacjent potrzebuje omówić wyniki badań, odbyć wizytę kontrolną, czy otrzymać e-Recepty na leki, które przyjmuje. Konsultacja online sprawdza się również podczas pobytów za granicą, ponieważ szybka diagnoza z polskim lekarzem może pomóc, gdy pilnie potrzebujemy kupić jakieś leki.

Jak najczęściej wygląda konsultacja online?

W zależności od opcji, z jakiej pacjent korzysta, konsultacja i wydarzenia przed jej rozpoczęciem mogą być różne. W przypadku skorzystania z płatnej konsultacji online, pacjent musi przede wszystkim wybrać lekarza, datę oraz godzinę, a na końcu opłacić konsultację. Wykonując te wszystkie czynności otwiera sobie drzwi do konsultacji online w wybranym przez siebie dniu. Płatne konsultacje są o tyle rozbudowane, że dają najczęściej możliwość wyboru formy e-Wizyty, ponieważ platformy medyczne oferują czat z lekarzem, wideorozmowę lub rozmowę telefoniczną. Dodatkowo, jeśli to nasza pierwsza tego typu konsultacja z nowym lekarzem, warto mieć przygotowaną swoją dokumentację medyczną, na podstawie której odbędzie się konsultacja.

Korzystając z darmowych konsultacji, przykładowo w przychodni, do której jest zapisany, pacjent we wskazanym przez przychodnię dniu i godzinie czeka na połączenie od lekarza. Najczęściej jest to e-Wizyta w formie rozmowy telefonicznej.

Konsultacja online jest odzwierciedleniem wizyty w gabinecie, dlatego korzystając z niej, pacjentowi przysługują takie same prawa jak pacjentom podczas wizyt w gabinecie. Dlatego jeśli pacjent potrzebuje e-Recepty na leki, to lekarz podczas konsultacji online jak najbardziej ją wystawi, jeśli są przesłanki zdrowotne ku temu. Jeśli lekarz uzna, że konsultacja online nie jest wystarczająca na ten przypadek, to skieruje pacjenta do odpowiedniej placówki medycznej w celu dalszej diagnostyki bądź leczenia.

Prawa pacjenta podczas konsultacji online

e-Wizyta jest odzwierciedleniem wizyty w gabinecie, więc wszystkie prawa pacjenta obowiązują tak samo, a przede wszystkim chory ma prawo do:

  • świadczeń zdrowotnych,
  • informacji o aktualnym stanie zdrowia,
  • wyrażania zgody na diagnostykę oraz leczenie,
  • zachowania tajemnicy lekarskiej,
  • poszanowania intymności i godności pacjenta,
  • dostępu do dokumentacji medycznej,
  • otrzymania dokumentów, które są wymagane do leczenia, czyli e-Recepty, e-Skierowania i e-Zwolnienia.

Konsultacja online pozwala na swobodniejsze podejście do chorego, jednakże nie powinno być to w żaden sposób praktykowane, ponieważ e-Wizyta to taka sama wizyta jak stacjonarna, czyli wszelkie niedopełnienie obowiązków oraz pogwałcenie praw pacjenta może być egzekwowane.