× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Ektropia i entropia powiek
choroby oczu

Ektropia i entropia powiek

Najczęstszą wadą nieprawidłowego ustawienia powiek jest ektropia, inaczej wywinięcie powieki na zewnątrz. Wywinięta powieka powoduje utratę łez i wysychanie gałki ocznej. Ponieważ spojówka nie jest dostatecznie nawilżona dochodzi do jej zapalenia. O wiele rzadsza jest entropia, czyli podwinięcie powieki do wewnątrz. W takim ustawieniu rzęsy są zwrócone w kierunku gałki ocznej. Cały czas ocierając o spojówkę również powodują jej zapalenie.

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia powiek

Wywinięcie powieki jest spowodowane przez osłabienie mięśni tkanki łącznej. Dlatego występuje najczęściej u osób w starszym wieku. Przyczyną wywinięcia powieki może być również blizna po urazie lub porażenie nerwów twarzy. Podwinięcie do wewnątrz powieki często także występuje u osób starszych. Powieki zawierają mięsień okrężny oka, który w takim przypadku kurczy się. Włókna mięśniowe znajdujące się w powiece z latami skracają się i wywijają powiekę do wewnątrz. Również blizny po oparzeniu termicznym lub chemicznym mogą powodować podwinięcie powieki.

Objawy ektropii powiek

– wywinięta dolna powieka

– zaczerwienienie i ból spojówek

– ciągłe łzawienie

Objawy entropii powiek

– podwinięta dolna powieka

– rzęsy dotykają gałki ocznej

– zaczerwienienie i ból spojówek

Leczenie nieprawidłowego ustawienia powiek

Dawny kształt powieki na ogół może być przywrócony tylko poprzez zabieg operacyjny. Przy wywinięciu trzeba usunąć fragment dolnej powieki. Dzięki temu uzyskuje się naprężenie i prawidłowe jej ustawienie. Także podwinięcie do wewnątrz powieki można leczyć operacyjnie. Mięśnie powieki, które uległy skróceniu zostają rozdzielone, natomiast mięśnie znajdujące się nieco dalej od powieki są napinane.

Co można zrobić samemu?

Urazy powiek muszą być w każdym wypadku opatrywane przez osobę fachową. Tego typu urazy zaszywa lekarz okulista. Uszkodzeń można uniknąć poprzez noszenie okularów ochronnych podczas kontaktu z chemikaliami.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W przypadku wystąpienia zapalenia spojówek z powodu wywinięcia się powieki na zewnątrz, należy koniecznie zgłosić się do okulisty. Natomiast przy podwinięciu gałki ocznej do wewnątrz do lekarza należy zgłosić się w każdym stadium choroby, ponieważ rzęsy od początku bardzo drażnią spojówkę. Leczenie operacyjne należy podjąć dopiero wtedy, gdy proces podwijania powieki zakończył się. W innym przypadku może dojść do nawrotów.

Jak postąpi lekarz?

Początkowo leczenie ma za zadanie uniknięcie operacji. Lekarz będzie próbował mniej drastycznymi metodami leczyć nieprawidłowe ustawienie powiek. Stosując krople do oczu można zapobiec rozprzestrzenianiu się zapalenia spojówek. Przy podwinięciu powieki do wewnątrz można próbować odwinąć powiekę stosując specjalny plaster utrzymujący ją we właściwym miejscu.

Przebieg choroby nieprawidłowego ustawienia powiek

Przy wywinięciu powieki na zewnątrz operacja nie jest tak pilna jak przy podwinięciu do wewnątrz. W tym ostatnim przypadku mechaniczne drażnienie spojówki i rogówki może wywołać duże szkody, prowadzące nawet do utraty wzroku. Na ogół jednak przebieg choroby jest dość łagodny.

Zmarszczka mongolska

Zmarszczka mongolska jest również zaliczana do nieprawidłowego ustawienia powiek. Znamię to charakterystyczne jest dla rasy mongolskiej, w naszych szerokościach geograficznych wskazuje na ciężkie upośledzenie – mongolizm. Sama zmarszczka mongolska jest jednak niegroźna.