Elektroencefalografia (EEG) jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania i oceny bioelektrycznej czynności mózgu. Badanie wykonuje się za pomocą Elektroencefalografu. Jest to urządzenie rejestrujące słabe sygnały elektryczne zapisane jednocześnie w różnych punktach skóry głowy. Zarejestrowane za pomocą aparatury sygnały obrazujące cykle aktywności bioelektrycznej mózgu nazywamy falami mózgowymi. Stany świadomości człowieka odpowiadają w dużym stopniu charakterystycznym częstotliwością fal mózgowych oznaczonym za pomocą liter alfabetu greckiego. Zmiany potencjału elektrycznego rejestrowane na powierzchni skóry mają swoje źródło w aktywności neuronów kory mózgowej. Sygnały elektryczne po odpowiednim wzmocnieniu i przetworzeniu tworzą zapis nazwany elektroencefalogramem. Jest to wynik badania.
Przygotowanie i przebieg badania EEG
Badanie EEG jest proste, bezpieczne, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, można je wykonać w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. Badanie wykonuje się w okresie czuwania, ale jeśli są powody można je wykonać podczas snu. W celu dokładniejszej oceny można wykonać badanie Video-EEG połączone z filmowaniem zachowań pacjenta w trakcie badania. W razie potrzeby można połączyć badanie EEG z monitoringiem i zapisem EKG. Przed badaniem lekarz zbiera szczegółowy wywiad dotyczący schorzeń dziedzicznych, objawów i poprzednich badań. Na badanie pacjent powinien zgłosić się wyspany i wypoczęty. Należy 48 godzin przed badaniem odstawić używki mogące zaburzyć wynik. Włosy powinny być umyte bez lakieru, żelu i innych stylizacji. Ułatwi to rozmieszczenie elektrod. Pacjent powinien lekarzowi wszelkich udzielić informacji o zażywanych lekach i używkach. Podczas badania pacjent leży na plecach lub siedzi. Na skórze głowy odtłuszczonej i pokrytej żelem poprawiającym przewodnictwo elektryczne umieszcza się elektrody zgodnie z określonym schematem. W trakcie badania należy wykonywać polecenia lekarza dotyczące zachowań, które wpływają na aktywność mózgu. Badanie trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut.
Jakie są wskazania do badania EEG
Badanie EEG najczęściej jest wykonywane jako badanie pomocnicze przede wszystkim w diagnostyce epilepsji, zaburzeń snu, po zatruciu środkami neurotoksycznymi i po urazach głowy. Badanie EEG powinno się zlecać pacjentom mającym znaczne problemy z pamięcią i koncentracją. U dzieci badanie zleca się w przypadku kłopotów z nauką, opóźnieniem mowy i problemów psychoruchowych. Wskazaniem do Elektroencefalografii mogą być częste bóle głowy, problemy ze snem, nadpobudliwość drgawki, omdlenia i utraty przytomności, zaburzenia wzroku lub słuchu, jąkanie się i inne. Badanie EEG jest pomocne w diagnozowaniu nowotworów mózgu. W przypadku potwierdzenia lub wykluczenia padaczki EEG jest podstawowym badaniem diagnostycznym. Badanie EEG w Krakowie można wykonać w Pracowni EEG w Centrach Medycznych Grupy Scanmed.