Krzesełko kardiologiczne, nazywane również ewakuacyjnym, kojarzy się właśnie z sytuacją zagrożenia. Niemniej jest to akcesorium, które przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Jeżeli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub jesteś zarządcą budynku mieszkalnego czy miejsca użyteczności publicznej – koniecznie powinieneś się w nie zaopatrzyć.
Krzesło kardiologiczne – co to takiego?
Jak sama nazwa wskazuje – krzesła kardiologiczne to sprzęt w formie krzesełka. Używany jest głównie przez ratowników medycznych i inne służby. Krzesełka są przeznaczone do ewakuowania, przemieszczania i transportowania osób, niezdolnych do samodzielnego poruszania się (a więc: niepełnosprawnych, sparaliżowanych, starszych, poszkodowanych).
Krzesełka wykonane są zwykle z aluminium, dzięki czemu są lekkie. Ponadto wyposażone są w wytrzymałe siedzisko (udźwig do około 150 kg), wraz z pasami bezpieczeństwa i komfortowym podnóżkiem. Krzesełka mają oczywiście koła, a uchwyt zazwyczaj jest regulowany, co ułatwia obsługę.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na rynku dostępne są również krzesełka ewakuacyjne elektryczne. Takie sprzęty ładuje się podobnie jak telefon. Pojemny akumulator pozwala na transport pacjenta po schodach na jednym ładowaniu – zasięg to nawet 70 pięter.
W jakich sytuacjach przydaje się krzesełko kardiologiczne?
Krzesełka kardiologiczne znajdują zastosowanie jako wyposażenie karetek i pojazdów do przewożenia osób niepełnosprawnych. Zwykle są również na wyposażeniu straży pożarnej czy innych jednostek. Niemniej sprawdzają się również w szkołach specjalnych, ośrodkach rehabilitacyjnych, przychodniach oraz rozmaitych miejscach użyteczności publicznej. Jeżeli więc jesteś zarządcą takiego obiektu (szkoły, urzędu, a nawet budynków mieszkalnych), to koniecznie pomyśl o praktycznym krzesełku kardiologicznym. Szczególnie, kiedy budynek nie ma innych udogodnień. Bariery architektoniczne są bardzo dużym utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wystarczy tak niewiele, aby je zlikwidować.
Na zakup krzesełka kardiologicznego decydują się także osoby prywatne, które opiekują się niepełnosprawnymi czy starszymi członkami rodziny. Jest to niezbędny sprzęt, przyczyniający się do podniesienia komfortu życia – tak samych osób niepełnosprawnych, jak też ich opiekunów. Krzesełko ewakuacyjne elektryczne jest alternatywą dla kosztownego schodołazu.
Można się nim poruszać po schodach w różnych budynkach, a napęd elektryczny sprawia, że wszystko odbywa się automatycznie – bez wysiłku fizycznego ze strony osoby obsługującej. Ponadto krzesełko zajmuje niewiele miejsca i jest lekkie, dzięki czemu można zabrać je ze sobą właściwie wszędzie. Krzesełka są mniejsze i lżejsze niż wózki inwalidzkie. Przydają się do transportu osób niepełnosprawnych i starszych, które nie są już tak mobilne. Ponadto doskonale sprawdzają się po wszelkiego rodzaju wypadkach i urazach na czas rekonwalescencji.