× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Endometrioza

Endometrioza to choroba kobieca, której polska nazwa brzmi gruczolistość macicy. Nazwa medyczna pochodzi od łacińskiego słowa endometrium, oznaczającego błonę śluzową macicy. Przy endometriozie błona śluzowa macicy znajduje się tylko nie tylko na wewnętrznych ścianach macicy, ale również w miejscach, gdzie znajdować się nie powinna. Są to m.in. jajniki, jajowody, pochwa a nawet jama brzuszna.

Błona śluzowa macicy złuszcza się  i zostaje wydalana podczas menstruacji, po czym się odbudowuje. Hormony sterujące tym procesem wpływają również na endometrium znajdujące się poza obszarem macicy, sprawiając, że także ono zaczyna krwawić. Z czasem tworzą się jamy (torbiele) wypełniające się krwią, która powoli wycieka.

Endometrioza występuje tylko u kobiet w czasie rozrodczym – zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia. W zależności od umiejscowienia tej „ponadplanowej” błony śluzowej, występują różne objawy. Endometriozie towarzyszą zazwyczaj zaburzenia menstruacji, niekiedy problemy z oddawaniem moczu. Czasem występują ślady krwi w moczu. Błona śluzowa macicy rozrastająca się w jelitach może powodować zaparcia lub biegunki. Endometrioza może być również przyczyną niepłodności.

Endometrioza objawy

– ból w podbrzuszu – zazwyczaj podczas menstruacji

–  zaburzenia menstruacyjne – bolesne i obfite krwawienia

– niepłodność

– niekiedy ślady krwi w moczu, zatwardzenia, biegunki, skurcze, parcie na mocz

– ból w czasie stosunku

Endometrioza przyczyny

Do dzisiaj nie są dobrze znane przyczyny choroby. Przypuszcza się, że krew lub limfa wypłukuje z macicy komórki błony śluzowej, które następnie zagnieżdżają się w innych miejscach. Możliwe jest również, że komórki te wędrują przez jajniki i jajowody. Podejrzewa się również, że endometrioza jest wynikiem nieprawidłowości powstałych w czasie tworzenia się narządów płciowych.  Zaobserwowano, że kobiety, które w młodym wieku urodziły kilkoro dzieci rzadko zapadają na endometriozę.

Endometrioza leczenie

Leczenie nie jest konieczne, dopóki kobieta nie odczuwa dolegliwości. Wystarczą systematyczne badania oraz obserwacja ewentualnych objawów. Jeżeli natomiast wystąpią poważniejsze dolegliwości, stosuje się terapię hormonalną; niekiedy zabieg usunięcia torbieli; tylko w sporadycznych przypadkach konieczne jest usuniecie całego narządu rodnego.

Dobre wyniki daje przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, hamujących cykl menstruacyjny i chroniących tym samym błonę śluzową przed krwawieniem.

Co można zrobić samemu?

Kobieta może pomóc sobie jedynie przyjmując w razie bólu środek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy wystąpiły opisane wcześniej objawy, które mogą wskazywać na rozwój endometriozy. Nie wykluczone, że okaże się, iż wystąpiła inna, równie poważna choroba.

Przebieg endometriozy

U większości pacjentek z endometriozą  nie występują żadne lub tylko niewielkie dolegliwości, które ustępują po zastosowaniu odpowiedniego leczenia (bardzo rzadko zdarza się również, że tkanka endometrium pojawia się na zewnątrz ciała krwawiąc podczas menstruacji). Niestety w niektórych przypadkach nie można wyleczyć niepłodności spowodowanej endometriozą.

Czy endometrioza jest chorobą niebezpieczną?

Choroba ta nie stanowi nigdy zagrożenia dla życia pacjentki, może jednak być przyczyną bezpłodności.

Uwaga

Ból podbrzusza lub niecykliczne krwawienia mogą być objawem wielu chorób. Kobieta, u której występują takie objawy, powinna zawsze niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.