Leczenie kanałowe kojarzy się zazwyczaj wszystkim z nieprzyjemnym, długotrwałym i niezwykle kosztownym zabiegiem. Jesteś ciekaw, w jakich pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia kanałowego? Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta w gabinecie stomatologicznym? Jak długo trwa leczenie?
Czym jest leczenie kanałowe?
Endodoncja, bo tak właśnie brzmi profesjonalna nazwa leczenia kanałowego, jest główną metodą leczenia nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi. Celem leczenia jest usunięcie zmienionych chorobowo tkanek, które następnie zastąpione zostają specjalnym materiałem określanym potocznie mianem wypełnienia. Proces leczenia kanałowego składa się z kilku etapów i powinien on się odbywać pod stałą kontrolą radiologiczną, co w dużym stopniu zmniejszy ryzyko wystąpienia możliwych powikłań.
W jakiej sytuacji stosuje się leczenie endodontyczne?
Leczenie kanałowe przeprowadza się zazwyczaj w przypadku wystąpienia zaawansowanej próchnicy, która doprowadziła do martwicy tkanki zębowej lub wywołała stan zapalny miazgi. Ponadto zabieg ten może zostać wykonany ponownie u tych pacjentów, w których został on już wcześniej przeprowadzony. Co najczęściej spowodowane jest niedokładnym oczyszczeniem kanałów zęba z miazgi. Również przebyte urazy mechaniczne zębów, które przyczyniły się do całkowitego zniszczenia miazgi, kwalifikują pacjenta do leczenia endodontycznego.
Przebieg leczenia kanałowego
Zabieg rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego, który uśmierzy uciążliwy ból, co z kolei pozytywnie wpływa na komfort przeprowadzanego zabiegu. W zależności od indywidualnych cech pacjenta leczenie kanałowe może wymagać od jednej do kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Przed przystąpieniem do leczenia stomatolog wykonuje zdjęcie RTG, które pozwala zobrazować rozległość stanu zapalnego miazgi. Pierwszy właściwy etap leczenia kanałowego polega na usunięciu żywej lub martwej tkanki wypełniającej jamę zęba oraz odszukaniu ujść wszystkich kanałów zębowych, z których następnie także zostanie usunięta miazga. Kolejnym krokiem jest dokładne zmierzenie długości każdego z oczyszczonych kanałów. Czynność tę wykonuje się przy użyciu specjalistycznego urządzenia nazywanego endometrem. Poszerzone kanały zostają dokładnie oczyszczone z pozostałości miazgi poprzez zastosowanie specjalistycznych środków płuczących.
Po opracowaniu wszystkich kanałów zębowych stomatolog przystępuje do ich wypełnienia odpowiednim materiałem, który zastąpi naturalną tkankę zębową. Najczęściej jest to gutaperka. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest zamknięcie jamy zęba oraz odbudowanie korony zębowej.
Najdokładniej oczyszczone kanały zostaną, gdy leczenie to odbędzie się pod mikroskopem.