Rehabilitacja to konieczny proces w trakcie powrotu do zdrowia i uzyskania pełnej sprawności fizycznej. Obecnie istnieje wiele metod, które mogą przyczynić się do skrócenia regeneracji uszkodzonych tkanek. Jedną z nich jest fala uderzeniowa i jej szerokie działanie rehabilitacyjne. Dzięki zastosowaniu leczenia falami uderzeniowymi pacjent przyśpiesza cały proces powrotu do zdrowia. Na czym polega terapia falą uderzeniową, jakie ma zastosowanie i jaki jest jej koszt?
Fala uderzeniowa — co to jest?
Pierwsze zastosowanie fal uderzeniowych w medycynie miało miejsce już w XX wieku. W pierwszej kolejności dzięki ich użyciu skutecznie rozbijano kamienie nerkowe. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto stosować wspomnianą metodę w celach regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich, układu kostno-stawowego i innych. Terapia falą uderzeniową jest szeroko powszechna wśród leczenia sportowców, jednak może być skutecznie wykorzystywana u wszystkich osób, którym doskwiera np. uraz mechaniczny.
Rehabilitacja falą uderzeniową polega na aplikowaniu fal ultradźwiękowych wewnątrz tkanek organizmu ludzkiego. Cały proces to nieinwazyjna i pozaustrojowa metoda, która jest świetną alternatywą dla zabiegów operacyjnych oraz leczenia farmakologicznego. Przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia, fizjoterapeuta aplikuje fale akustyczne o małej częstotliwości i dużej amplitudzie w uszkodzoną przestrzeń. Fala uderzeniowa charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem ciśnienia od wartości otoczenia do wartości maksymalnej 100 MPa z przodu fali. Opisane zjawisko przebiega w czasie krótszym niż 10 ns. W ten sposób fale transmitowane są wewnątrz tkanek, aż do miejsca bólu lub urazu.
Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji
W obecnych czasach fale uderzeniowe mają szerokie zastosowanie. Mimo że pod kątem naukowym, ta metoda jest jeszcze wciąż badana i nowa, to jej popularność zastosowania w medycynie ciągle rośnie.
Terapia falą uderzeniową może być wykorzystywana m.in. w leczeniu urazów ortopedycznych, do których można zaliczyć leczenie tendinopatii, czyli zmian chorobowych ścięgien. W tym przypadku stosuje się średnie lub niskie natężenie fal. Oprócz tego fale uderzeniowe mają zastosowanie w leczeniu:
- łokcia tenisisty (z wykorzystaniem radialnej fali uderzeniowej RSWT)
- łokcia golfisty,
- kolana skoczka,
- uszkodzenia rozcięgna podeszwowego,
- zespołu bólu mięśniowo-powięziowego,
- pourazowego kostniejącego zapalenia mięśni,
- wystąpienia stawu rzekomego w obrębie kości oraz wspomaganie zespolenia kostnego.
Poza tym zabieg z wykorzystaniem fal uderzeniowy coraz częściej pojawia się w medycynie estetycznej. Opisywana metoda stosowana jest do zwalczania cellulitu i w leczeniu trudno gojących się ran. Poza tym wykorzystuje się falę uderzeniową na ostrogi, które zlokalizowane są na piętach.
Fala uderzeniowa — przeciwwskazania
W trakcie podejmowania decyzji o użyciu terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej należy wziąć pod uwagę ocenę ryzyka. Ogólnie przyjmuje się, że opisywana metoda rehabilitacji jest małoinwazyjna. Jednak istnieje grupa osób, u których terapia falą uderzeniową może przynieść negatywne skutki i powinna być wcześniej skonsultowana ze specjalistą. Do takich osób można zaliczyć:
- kobiety w ciąży,
- osoby z osteoporozą,
- osoby po zawale,
- osoby z metalowymi implantami,
- osoby chore na hemofilię,
- osoby chorujące na nowotwór,
- osoby, które posiadają rozrusznik serca,
- osoby z poważną infekcją bakteryjną,
- osoby, które przyjmują środki rozrzedzające krew.
Zabieg falą uderzeniową — cena
Leczenie falą uderzeniową jest niedrogim zabiegiem, z którego może skorzystać każdy. W dodatku dzięki swojej skuteczności, wykorzystanie wspomnianej terapii jest bardzo opłacalne. Warto wspomnieć, że do uzyskania pożądanych efektów należy zastosować od 2 do 10 zabiegów. W zależności od przychodni fizjoterapeutycznej cena jednego zabiegu waha się od 50 do 100 zł.