Każdy rodzic chce, aby jego pociecha rosła szybko i prawidłowo. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dziecko – ze względu na czynniki genetyczne, pewne nawyki lub nieszczęśliwe wypadki – nie może rozwijać się tak samo jak jego rówieśnicy. Zastanawiasz się, kiedy fizjoterapia dzieci jest konieczna? W poniższym artykule znajdziesz kilka przykładowych objawów, które powinny skłonić Cię do umówienia dziecka na pierwszą wizytę u specjalisty.
Dolegliwości wymagające konsultacji z fizjoterapeutą
Zadaniem fizjoterapeuty jest niesienie pomocy w obrębie układu ruchu. Powodów do umówienia się na wizytę w gabinecie może być więc wiele. Rodzice kilkumiesięcznych maluchów najczęściej pojawiają się u specjalisty, gdy zauważają opóźnienia w rozwoju motorycznym lub trudności z utrzymaniem równowagi przez niemowlę.
Innym popularnym problemem wśród młodych pacjentów bywają wady postawy – skrzywienie kręgosłupa lub ciągłe garbienie się. Fizjoterapia dzieci to także doskonałe miejsce dla maluchów z wrodzonymi wadami. Regularna terapia może znacznie poprawić ich sprawność.
W przypadku starszych dzieci warto uważnie słuchać tego, co mają do powiedzenia. Być może podczas codziennych czynności odczuwają ból lub zmagają się z jakimiś problemami, których nie widać. Nie lekceważ tego, co komunikuje Ci dziecko.
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta niemowlęcy lub dziecięcy przeprowadzi szczegółowy wywiad, dokona badania i postawi diagnozę. Konsultacja jest niezbędna, aby podjąć odpowiednie kroki – rozpocząć terapię, udać się na kontrolę do innego specjalisty lub cierpliwie poczekać na rozwój sytuacji (niektóre dzieci potrzebują po prostu więcej czasu, np. zanim zaczną stawiać pierwsze kroki).
Dużym wsparciem może okazać się pomoc zaufanego i zaangażowanego fizjoterapeuty.
Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę dla dziecka?
Potrzebny fizjoterapeuta niemowlęcy? Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub znajomymi i dowiedz się, czy mogą Ci kogoś polecić. Jeżeli nie masz takiej możliwości lub terminy do konkretnego specjalisty są zbyt długie, zdecyduj się na sprawdzenie fizjoterapeutów w internecie. Wyszukaj gabinety w Twojej okolicy oraz w dużych miastach znajdujących się w pobliżu. Porównaj usługi, jakie oferują specjaliści, i zapoznaj się z ich doświadczeniem oraz preferowanymi metodami pracy. Na końcu przeczytaj opinie innych pacjentów – to one powiedzą Ci najwięcej na temat efektów pracy fizjoterapeuty i jego podejścia do dzieci.
Przykładowo SayKids to sieć placówek w Warszawie, a w każdej z nich pracują doświadczeni fizjoterapeuci. Specjaliści mogą pochwalić się nie tylko doskonałą wiedzą, dostępem do nowoczesnych maszyn i zaangażowaniem w proces terapeutyczny, ale i empatycznym podejściem do młodego pacjenta. Fizjoterapia dzieci musi łączyć w sobie te elementy. Pozytywne nastawienie fizjoterapeuty może przyczynić się do większego zainteresowania dziecka ćwiczeniami.
Terapia dziecięca trwa co najmniej kilka tygodni, dlatego tak istotne jest zdecydowanie się na pomoc kogoś, do kogo ma się zaufanie.
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://www.saykids.pl/