Rehabilitacja i fizjoterapia to często używane zamiennie określenia, nie są jednak tym samym. Rehabilitacja jest terminem szerszym, obejmuje użycie wszelkich dostępnych środków mających na celu zmniejszenie wpływu niepełnosprawności, stanów upośledzających, ograniczających funkcjonalność i uczestnictwo osób w życiu społecznym lub zawodowym. Fizjoterapia natomiast są to wszystkie usługi, świadczone przez kompetentne osoby posiadające tytuł fizjoterapeuty, które mają na celu rozwijanie, utrzymywanie lub przywracanie sprawności, oraz poprawę ich funkcjonowania. Działania fizjoterapeutów pomagają opóźniać procesy starzenia, łagodzić urazy, skutki chorób i innych zaburzeń ograniczających funkcjonalność. Rehabilitacja obejmuje ogół działań mających na celu przywrócenie pacjenta do zdrowia fizycznego i psychicznego, natomiast fizjoterapia skupia się zwalczaniu bólu, przywracaniu sprawności i poprawie komfortu życia szczególnie w schorzeniach przewlekłych. W fizykoterapii wykorzystuje się w celach leczniczych szereg zjawisk fizycznych takich jak prąd elektryczny, fale świetlne, ultradźwięki, magnetyzm, niską temperaturę itp. Organizm reaguje na te bodźce w określony sposób, przyspieszając procesy regeneracji, stymulując układ odpornościowy i pobudzając organizm do walki z różnymi stanami chorobowymi.
Dla kogo zalecana jest fizjoterapia?
Wiedza i umiejętności fizjoterapeutów są wykorzystywane w leczeniu schorzeń różnych układów ciała jak: schorzenia neurologiczne, schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Fizjoterapeuci pomagają przywrócić sprawność po operacjach ortopedycznych oraz urazach sportowych osobom uprawiającym sport wyczynowo lub amatorsko. Zwalczanie bólu i przywracanie sprawności osiągają się różnymi metodami jak: fizykoterapia wykorzystująca bodźce fizyczne, masaż leczniczy obejmujący różne techniki nacisku, kinezyterapia wykorzystująca ruch jako środek leczniczy oraz terapia manualna. Techniki stosowane w fizjoterapii pomagają w łagodzeniu i usuwaniu bólu, usprawnieniu po zabiegach i operacjach, zapobiegają nawrotom dolegliwości, poprawiają wydolność organizmu, usprawniają układ ruchowy. Umiejętnie zastosowana fizjoterapia jest pomocna, szczególnie w przypadku kontuzji u osób aktywnych fizycznie, bo umożliwia zwalczenie dolegliwości, szybki powrót do pełnej sprawności i kontynuowanie działalności sportowej.
Którą klinikę wybrać w Warszawie?
Osoby, których leczenie wymaga zastosowania fizjoterapii szczególnie po urazach narządów ruchu, w leczeniu bólu kręgosłupa, w prewencji dolegliwości bólowych, po zabiegach operacyjnych i w leczeniu zachowawczym mogą skorzystać z pomocy Centrum Rehabilitacji w klinice Carolina Medical Center. Indywidualna fizjoterapia, która jest prowadzona, przez zespól specjalistów, składający się z lekarza ortopedy, diagnosty obrazowego, fizjoterapeuty, biomechanika oraz trenera przygotowania motorycznego, maksymalnie skraca czas powrotu pacjenta do pełnej sprawności fizycznej. Wyniki badań biomechanicznych umożliwiają podjęcie decyzji o kontynuacji rehabilitacji. Nowatorskie podejście do procesu rehabilitacji pozwala sprostać najtrudniejszym dolegliwościom, a sportowcom zapewnia zastosowanie rehabilitacji specyficznej dla uprawianej dyscypliny i szybki powrót do sprawności fizycznej.