× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
gastroskopia
Jama brzuszna

Gastroskopia – wszystko, co musisz wiedzieć przed tym badaniem

W momencie, gdy lekarz zleca nam wykonanie jakiegoś badania – wiele osób wpada w panikę. Tym bardziej, jeżeli może być ono bolesne lub nieprzyjemne – a spora część badań niestety faktycznie taka właśnie jest. Coraz częściej wykonywanym badaniem jest w ostatnim czasie gastroskopia – ludzie nie odżywiają się prawidłowo i przez to sami niestety przyczyniają się do rozwoju problemów z żołądkiem. Tym bardziej, że bardzo wiele osób żyje w ciągłym stresie, a to również może powodować pojawienie się wrzodów czy bólu brzucha.

Czy gastroskopia jest bolesna? Nie jest to na pewno badanie przyjemne, ponieważ konieczne jest wprowadzenie gastroskopu do naszego przewodu pokarmowego – jest to specjalna rurka. Nie zawsze jednak każdy będzie czuł aż tak duży dyskomfort – musimy spróbować wybrać się na takie badanie bez stresu. Wtedy powinno być to dużo łatwiejsze.  

Kiedy zalecane jest to badanie i jak się przygotować?

Lekarz każe nam wykonać gastroskopię w momencie, gdy zgłosimy się do niego z bólem brzucha, często występującą zgagą czy wzdęciami. Jeżeli będzie istniało ryzyko choroby wrzodowej, żylaków przełyku czy krwawienia w naszym przewodzie pokarmowym – wtedy na pewno trzeba będzie wykonać gastroskopię. Może być również wiele innych przyczyn, więc ostateczna decyzja będzie zawsze należała do specjalisty.

Do takiego badania nie możemy podejść z miejsca – trzeba się dobrze przygotować. Po pierwsze – nie zaleca się wcześniejszego jedzenia, ponieważ lepszy obraz uzyskuje się jednak na czczo. Już dzień wcześniej, po spożytej kolacji, należy unikać nie tylko jedzenia – ale także picia oraz papierosów. Musimy się do tego zastosować, bo przecież chcemy uzyskać trafną diagnozę – w przypadku niektórych dolegliwości najważniejsze jest szybkie rozpoznanie problemu. 

Przebieg badania

W gabinecie pojawiamy się najczęściej z samego rana i na początek otrzymujemy do wypicia roztwór lidokainy. W jakim celu? Jej zadaniem jest znieczulenie naszego gardła, dzięki czemu zabieg będzie mniej bolesny. Wspomniany już gastroskop zostaje wprowadzony do układu pokarmowego poprzez specjalny ustnik, który pacjent otrzymuje od lekarza. Przez cały czas trwania badania pacjent leży na boku.

Aby można było uzyskać jak najlepszy obraz, lekarz informuje pacjenta o tym, że nie może on połykać śliny i w miarę możliwości musi oddychać miarowo. Nie jest to oczywiście wcale takie proste – szczególnie, jeżeli bardzo się wtedy denerwujemy. Na szczęście całe badanie nie trwa raczej zbyt długo – jest to maksymalnie około 15 minut.  

W Warszawie do gastroskopii polecamy centrum medyczne Medispace