× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
artykuły medyczne
Informacje

Gdzie kupować jednorazowe materiały medyczne?

Jednorazowe artykuły medyczne to konieczność nie tylko w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu czy u stomatologa i oczywiście w gabinecie lekarskim. O tego typu wyposażenie musi też zadbać pracodawca nawet w sklepie z odzieżą, bo i tam przepisy BHP wymagają posiadania apteczki. Gdzie kompletować artykuły medyczne jednorazowego użytku? Jak sprawdzać ich przydatność do użycia i kiedy wymieniać zawartość apteczek?

Artykuły medyczne. Co to takiego?

Artykułami medycznymi nazywamy wszystkie te przedmioty, które służą pośrednio lub bezpośrednio udzielaniu pierwszej pomocy i gwarantują bezpieczeństwo pracownikom. Stosowane powszechnie określenie “artykuły medyczne” nie pokrywa się z definicją “wyrobów medycznych”, jaką posługuje się Ministerstwo Zdrowia na podstawie ustawy z 2010 roku. Wyroby medyczne są to narzędzia, urządzenia, materiały i oprogramowanie, które służą do celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Wyroby medyczne muszą być przez wytwórcę określone klasą, od której zależy rodzaj procedury oceny zgodności, którą producent musi spełnić. W szerokim pojęciu artykułami medycznymi będą nie tyle specjalistyczne sprzęty i urządzenia, ile produkty stosowane w codziennej praktyce, gdzie liczy się sterylność i bezpieczeństwo. Mamy więc w tej grupie zarówno odzież medyczną jak fartuchy, ochraniacze i rękawiczki, oraz jednorazowe artykuły medyczne, jak igły, strzykawki, wenflon czy artykuły do USG i EKG. Artykuły medyczne jednorazowe to grupa produktów, które po otwarciu nie nadają się do użycia przez okres dłuższy niż wskazał to producent, i często będzie to zaledwie kilka godzin, a czasem wytwórca jasno określi, że dany produkt nadaje się wyłącznie do użycia natychmiast po odpakowaniu (będzie tak w przypadku produktów sterylnych).

Jak kupować artykuły medyczne?

Produkty takie jak rękawiczki jednorazowe, strzykawki czy szpatułki drewniane są niezbędne w niemal każdym salonie kosmetycznym. By się w nie wyposażyć i jednocześnie nie narażać na ryzyko niespełniania polskich przepisów BHP, najlepiej wybrać sprawdzone źródło, czyli sklep zajmujący się dystrybucją właśnie takich materiałów. Może to być hurtownia medyczna, ale równie dobrze może być tym miejscem hurtownia kosmetyczna, gdzie poza artykułami medycznymi kupimy również produkty kosmetyczne i do SPA. Ważne, by przy każdym kupowanym przez nas produkcie wskazany był wytwórca, którego w kilka sekund można sprawdzić w Internecie. To ważne w kontekście przepisów prawa i odpowiedzialności za produkt.

Podobnie ma się sytuacja, jeśli zaopatrujemy zakład pracy w apteczki. Nie zawsze trzeba kupować całą apteczkę, czasem wystarczy uzupełnić jej wkład, kupując pomocnicze produkty medyczne, jak maseczki higieniczne, maseczki do sztucznego oddychania, koce termoizolacyjne czy materiały opatrunkowe. Uzupełniamy apteczkę o nowe artykuły medyczne przed zakończeniem terminu przydatności do użycia starszych artykułów. A te niezdatne już do użycia, należy zutylizować zgodnie z właściwymi ustawami.