Na podstawie wyników badań laboratoryjnych lekarz zlecający ich wykonanie jest w stanie ocenić ogólny stan organizmu oraz rozpoznać zaburzenia funkcjonowania wielu narządów. Sprawdź, jakie badania powinieneś wykonać co najmniej raz do roku oraz jak należy się do nich przygotować.
Badania laboratoryjne, które warto wykonać w profilaktyce
Podstawowym i zarazem jednym z najważniejszych badań diagnostycznych jest oczywiście morfologia krwi. Pozwala ona określić między innymi liczbę czerwonych i białych krwinek, ilość płytek krwi oraz stężenie hemoglobiny zawartej w erytrocytach, odpowiadającej za transport tlenu do komórek organizmu. Wyniki badań krwi, które znacząco odbiegają od normy, mogą wskazywać np. na niedobory żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12, a także infekcję, stan zapalny lub przewlekłe zakażenie.
Kolejnym badaniem, które warto wykonać profilaktycznie, jest glikemia, czyli poziom glukozy we krwi. Badanie pozwala na wczesne rozpoznanie cukrzycy, a dodatkowo także pomaga w kontrolowaniu jej leczenia.
Osoby, których problemem są częste krwawienia z nosa oraz pojawiające się na skórze siniaki i krwiaki koniecznie powinny wykonać badanie krzepliwości krwi – inaczej koagulogram. Zestaw badań pozwala ocenić lekarzowi, jak szybko zachodzi proces krzepnięcia krwi i czy występują wszystkie niezbędne do tego celu elementy. Wskazaniem do przeprowadzenia koagulogramu są również planowane operacje.
Badanie poziomu TSH (tyreotropiny) to kolejne z badań laboratoryjnych, na które warto się zdecydować, zwłaszcza jeżeli miewamy problemy z poczuciem nadmiernego znużenia i senności, bądź rozdrażnienia. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie stężenie TSH może wskazywać na choroby tarczycy – niedoczynność lub nadczynność tarczycy.
Gdzie wykonać i jak przygotować się do badań laboratoryjnych?
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom przeprowadzenie badań laboratoryjnych nie wymaga od pacjentów szczególnego przygotowania. Badania krwi należy wykonywać w godzinach porannych – najlepiej do godziny 9, będąc na czczo. Ponadto pacjenci powinni pamiętać o tym, aby bezpośrednio przed badaniem nie spożywać napojów kofeinowych, słodzonych oraz alkoholowych. Dodatkowo także należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu i palenia papierosów. Kompleksowe badania laboratoryjne można wykonać między innymi w Centrum Medycznym Babka Medica, gdzie oprócz podstawowych badań krwi pacjenci mogą wykonać również badanie ogólne moczu, badanie kału bądź test oddechowy na Helicobacter Pylori.