× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
glukometr
Informacje

Glukometry – niezastąpione urządzenia dla diabetyków

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, na którą cierpi znaczna część społeczeństwa. Choć obecnie jest to choroba nieuleczalna, odpowiednie postępowanie pacjenta i prowadzącego go lekarza pozwala ją kontrolować. W tym niezastąpione okazują się glukometry – niewielkie urządzenia niezbędne do pomiaru glukozy we krwi w warunkach domowych. Ich działanie jest bardzo proste, a sposób użytkowania intuicyjny. Takie urządzenia zdecydowanie ułatwiają życie osobom, które chorują na cukrzycę i umożliwiają wykonywanie codziennych aktywności.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Polega na zaburzeniach w wydzielaniu insuliny, co prowadzi do zwiększenia stężenia cukru we krwi. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy. Pierwszy polega na ograniczonym produkowaniu insuliny, a drugi na tym, że organizm jest oporny na jej działanie. Zarówno w jednym, jak i drugim typie nieocenione w życiu diabetyka stają się glukometry.

Czym dokładnie jest glukometr?

Na rynku obecnie dostępny jest duży wybór glukometrów, które pozwalają na samodzielne badanie stężenia glukozy we krwi. Różne modele dostępne w https://www.i-apteka.pl/pol_m_Sprzet-medyczny-inne_Glukometry-Paski-381.html odzwierciedlają zróżnicowane potrzeby i oczekiwania kupujących. Diagnostyka przy pomocy glukometrów staje się niezbędna w przypadku osób chorych na cukrzycę, które chcą kontrolować chorobę i prowadzić normalne życie. Glukometry to nieduże, kompaktowe urządzenia, które z łatwością mieszczą się w damskiej torebce. Dzięki temu aparat można mieć stale przy sobie, co w przypadku diabetyka jest bezwzględnie konieczne. Poza samym urządzeniem niezbędne są również paski testowe i lancety.

Jak działa glukometr?

Glukometry to przenośne urządzenia o bardzo prostym działaniu. Aby dokonać pomiaru, należy włączyć glukometr i wsunąć pasek do aparatu. Następnie trzeba nanieść kroplę krwi w odpowiednie miejsce na pasku. Pomiar odbywa się przy użyciu metody elektrochemicznej albo fotometrycznej. Dokonywany automatycznie odczyt wyświetlany jest na urządzeniu w postaci zapisu liczbowego. Dobrą praktyką jest prowadzenie dzienniczka z wynikami, z uwzględnieniem dokładnej daty oraz godziny, a także ewentualnie okoliczności, w jakich dokonano pomiaru. To pozwala na lepszą analizę wyników oraz kontrolowanie choroby. Takie notatki są niezwykle przydatne podczas kontrolnej wizyty u diabetologa. Na ich podstawie można wdrożyć odpowiednie leczenie oraz dietę, a także sprawdzić skuteczność prowadzonych do tej pory działań.