× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
glukozamina naturalna
Informacje

Glukozamina naturalna – poznaj zalety i wady jej stosowania

Glukozamina jest ważną cząsteczką, naturalnie występującą w organizmie człowieka – a mianowicie w chrząstce oraz mazi stawowej. Naturalnym źródłem glukozaminy są owoce morza, takie jak raki, krewetki, kraby, ale też rośliny, m.in. kukurydza i pszenica. Glukozamina naturalna jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych suplementów diety. Jest stosowana przy bólach lub innych problemach z funkcjonowaniem stawów. Każdy człowiek z wiekiem traci syntezę glukozaminy, dlatego poleca się jej suplementację. Powodem zmniejszenia poziomu tego składnika, poza wiekiem, jest także duży wysiłek fizyczny, obciążenie stawów, a także nadwaga.

Glukozamina naturalna – zalety i korzystne właściwości

Czy glukozamina naturalna rzeczywiście jest bezpieczna, warta uwagi oraz naszych pieniędzy? Skuteczność jej działania wzbudza pewne kontrowersje i jest tematem wielu sporów oraz szeregu analiz i prac naukowców. Długoletnie badania wykazały jednak, że regularne przyjmowanie glukozaminy naturalnej pomaga spowolnić rozwój przewlekłego zapalenia stawów i zmniejsza ból przy chorobie stawów, poprzez wzmacnianie ich.

Pamiętajmy, że glukozamina to ważny składnik chrząstki stawowej, więc nie pozwólmy na jej degradację. Warto rozważyć jej suplementację już dziś. To bezpieczny składnik – glukozamina naturalna nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, co jest to dużą zaletą, bo osoby, które przyjmują wiele preparatów z powodu innych chorób, mogą bez problemu ją stosować. Ludzie, którzy cierpią na choroby reumatyczne, mogą chociażby brać glukozaminę wraz ze steroidami lub lekami przeciwbólowymi.

Czy glukozamina ma skutki uboczne?

Glukozamina naturalna rzadko powoduje skutki uboczne. Jeśli takie pojawiają się, to najczęściej są wynikiem przyjęcia nieprawidłowej (za dużej) dawki lub reakcji alergicznej organizmu (np. duszność, rumień, świąd, zaczerwienienie, itp.). Mimo, że glukozamina jest uważana za bezpieczny suplement, każdy człowiek przed rozpoczęciem jej użytkowania powinien upewnić się, że nie jest uczulony (m.in. na owoce morza). Jeśli jednak okaże się, że ma się alergię na produkty o wysokim poziomie glukozaminy, to istnieją specjalne suplementy ze źródeł roślinnych.

Taki suplement zalecany jest jako uzupełnienie do diety, a w szczególności potrzebny jest ludziom, którzy mają problemy ze stawami, uprawiają intensywnie sport lub mają problemy z nadwagą. Na wczesnych etapach badań glukozaminy naturalnej występowały pewne obawy i opinie, że może ona niekorzystnie wpływać na insulinooporność organizmu. Jednak badania z ostatnich lat pokazały, że stosowanie glukozaminy naturalnej nie ma na to wpływu.

Glukozamina naturalna w ciąży

Suplementu z glukozaminą nie można stosować w ciąży, podczas karmienia pierwszą lub podawać go dzieciom bez konsultacji z lekarzem. Nie znaczy to jednak, że jest to w ogóle zabronione. Kilka lat temu pojawiły się pierwsze stwierdzenia (na podstawie wyników badań) o tym, że stosowanie glukozaminy naturalnej podczas ciąży jest dozwolone – suplement nie zagraża i nie zwiększa ryzyka pojawienia się wad rozwojowych płodu. Zatem ewentualne zażywanie zawsze należy skonsultować z lekarzem, który posiada aktualną wiedzę, popartą najnowszymi badaniami.