Gorączka trzydniowa, zwana potocznie trzydniówką, jest chorobą zakaźną, która atakuje niemal wyłącznie dzieci w wieku od 0,5 do 3 lat. Dorośli zapadają na nią bardzo rzadko. Pierwszym objawem jest gwałtowny atak wysokiej gorączki przekraczającej nierzadko 40°C.
Gorączka utrzymuje się przez pełne trzy dni, po czym czwartego dnia nagle ustępuje. Pod koniec choroby na ciele, głównie na tułowiu, rzadziej na twarzy, pojawia się wysypka w postaci jasnoczerwonych plamek, które znikają, nie zostawiając przebarwień, po upływie jednego lub dwóch dni.
Gorączka trzydniowa jest chorobą stosunkowo łagodną i zazwyczaj nie pozostawia po sobie żadnych trwałych następstw, a jednorazowy atak zapewnia już dożywotnią odporność na tę chorobę.
Przyczyny gorączki trzydniowej
Przyczyny choroby nie zostały do końca wyjaśnione. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że źródłem zakażenia jest wirus Exanthema subitum, który atakuje skórę oraz układ nerwowy u dzieci.
Objawy gorączki trzydniowej
– Wysoka gorączka utrzymująca się pełne trzy dni.
– Gwałtowny spadek temperatury czwartego dnia.
– Wysypka pojawiająca się czwartego dnia.
Jak leczy się gorączkę trzydniową?
Tak naprawdę nie istnieje skuteczna metoda leczenia gorączki trzydniowej. Można jedynie złagodzić nieco jej objawy. Przy bardzo wysokiej gorączce lekarz przepisze odpowiednie leki obniżające temperaturę. Natomiast drgawki gorączkowe można złagodzić stosując zimne okłady i podając leki przeciwdrgawkowe.
Czy można coś zrobić samemu?
W stanach gorączkowych dziecko powinno wypijać duże ilości płynów. jeśli oprócz wysokiej temperatury nie występują żadne dodatkowe dolegliwości, nie ma potrzeby stosować leków przeciwgorączkowych.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeżeli nawet po zastosowaniu leków obniżających gorączkę temperatura ciała pozostaje nadal bardzo wysoka i nie opada, należy skontaktować się z lekarzem. To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko ma problemy z przyjmowaniem płynów. Wizyta lekarza jest niezbędna w przypadku, gdy dziecko ma drgawki gorączkowe.
Jak postąpi lekarz?
Przy stanach gorączkowych lekarz zawsze bada gardło, gdyż w grę może wchodzić zapalenie migdałków. Oprócz tego lekarz obejrzy uszy, osłucha płuca, skontroluje dotykiem brzuch oraz upewni się, czy dziecko nie ma sztywności karku. Objaw taki mógłby bowiem wskazywać na zapalenie opon mózgowych.
Czasem wykonuje się również analizę moczu, która wykluczy ewentualne zakażenie dróg moczowych. Jeżeli wszystko wskazuje na gorączkę trzydniową, wówczas lekarz z pewnością uspokoi opiekunów dziecka, ponieważ w zasadzie jest to choroba zupełnie niegroźna.
Przebieg gorączki trzydniowej
Dziecko nagle dostaje wysokiej gorączki – od 39 do 40° C. Może również wystąpić lekki katar i to są zazwyczaj wszystkie objawy choroby. Gorączka trzydniowa – jak sama nazwa mówi – utrzymuje się przez pełne trzy dni. W dzień mogą występować jej wahania, natomiast w godzinach wieczornych jest zawsze bardzo wysoka.
Reakcje organizmu dzieci na wysokie temperatury są bardzo różne. Niektóre maluchy pozostają ożywione i nie widać po nich oznak choroby. Inne natomiast są mocno osłabione, a nawet muszą pozostać kilka dni w szpitalu. Czwartego dnia gorączka gwałtownie opada, a stan chorego powraca do normy.
Wysypka
Po ustąpieniu gorączki na ciele pojawia się wysypka w postaci niewielkich, jasnoczerwonych plamek, które najpierw zajmują plecy i brzuch, po czym rozprzestrzeniają się na ramiona, nogi i twarz. Po upływie dwóch dni po wysypce nie ma już śladu. Jest to oznaka, że organizm zwalczył chorobę.
Czy gorączka trzydniowa jest niebezpieczna?
Wprawdzie dziecko może skarżyć się na złe samopoczucie, mimo to trzydniówka nie należy do chorób niebezpiecznych.