× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Gorączka

Przy temperaturze ciała wynoszącej od 38°C do 39°C mówimy o gorączce umiarkowanej, która najczęściej jest już oznaką stanu chorobowego. jeśli sięga ona 40,5°C mamy do czynienia z wysoką gorączką. Natomiast temperatura ciała przekraczająca 40,5°C wskazuje już na niebezpieczne przegrzanie organizmu. Jest to tzw. hipertermia. Również duży wysiłek fizyczny może spowodować wzrost temperatury ciała do 39°C. Nie jest to jednak stan chorobowy.

Gorączka nigdy nie występuje bez powodu

Gorączka sama w sobie nie jest chorobą lecz jej objawem, wskazującym na wystąpienie zapalenia, infekcji, zatrucia lub innych chorób. Towarzyszą jej często gęsia skórka, dreszcze, rozpalenie skóry i pocenie się. Łatwiej niż dorośli pocą się dzieci, u których czasem pojawiają się tzw. drgawki gorączkowe. Najczęściej jest to objaw zupełnie niegroźny, choć może również wskazywać na obecność niebezpiecznych chorób np. zapalenia opon mózgowych.

Jaką rolę spełnia gorączka?

Za pomocą gorączki organizm walczy z chorobą. Dlatego też – pod warunkiem, ze nie jest ona niebezpiecznie wysoka – w zasadzie nie zwalcza się samej gorączki, lecz przyczynę choroby.

Wysoka gorączka bardzo obciąża układ krążenia, ponieważ wzmaga pracę serca. Zniszczeniu ulegają przy tym składniki komórek oraz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu białka. W stanach gorączkowych ważną rzeczą są częste pomiary temperatury, ponieważ wyznaczona krzywa gorączkowa pozwala lepiej ocenić przebieg choroby.

Jak postępować w stanach gorączkowych?

– Wysoką gorączkę można zbić stosując zimne, często odświeżane okłady łydek.

– U dzieci objawy gorączki są silniejsze niż u dorosłych. Gdy dziecko ma nawet lekko tylko podwyższoną temperaturę (od 37,5°C do 37,9°C), powinno się ją kontrolować rano i wieczorem.

– Jeśli gorączce towarzyszy pocenie się, oznacza to zazwyczaj, że gorączka ustępuje. Proces ten można przyśpieszyć okrywając chorego kocem oraz podając mu duże ilości najlepiej ciepłych płynów. Tę metodę stosuje się wówczas, gdy pacjent nie ma problemów z układem krążenia.

– Lekarz może również przepisać środek przeciwgorączkowy.

– W przypadku wystąpienia gorączki nie należy działać na własną rękę, zużywając na przykład pozostałości leków, które brało się przy innej okazji. Utrudni to później lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Mierzenie temperatury

Temperaturę ciała można mierzyć w odbytnicy (rektalnie), W ustach (oralnie) lub pod pachą. W przypadku pomiaru wykonanego pod pachą termometr wskazuje około 0,3°C do 0,5°C niższą temperaturę, niż w przypadku pozostałych metod. Czas trwania pomiaru przy użyciu mniej nowoczesnych termometrów powinien wynosić od 5 do 10 minut.