× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroby skóry

Grzybice skóry

Dermatofity, czyli grzyby skóry u człowieka wykazują wiele podobieństw do swoich krewnych ze świata roślin, spotykanych w lasach i na polach. Zarówno jedne, jaki drugie rozwijają się najchętniej w ciepłym, wilgotnym środowisku. Grzybica skóry dotyczy więc najczęściej przestrzeni między palcami stóp, okolicy pachwin i pach oraz wszelkich zatrzymujących wilgoć zakamarków ciała człowieka. Wydawać się może, ze grzybica woszczynowa, która występuje głównie na owłosionej skórze głowy, oraz figówka należą pod tym względem do wyjątków. Jednak kiedy ogląda się zaatakowane przez nie powierzchnie pod odpowiednim powiększeniem, to widać, że zajęte są miejsca ciepłe i wilgotne, mianowicie mieszki włosowe. Najczęściej spotykanym zakażeniem grzybiczym jest grzybica stóp.

Jak dochodzi do infekcji grzybiczej?

Grzyby skóry, tak zresztą jak ich roślinni krewni, produkują zarodniki. Zarodniki to coś w rodzaju nasionek, które w odpowiednich warunkach mogą przetrwać długie lata, zachowując zdolność do rozwoju.

Istnieje bardzo wiele możliwości zainfekowania się grzybicą. Wiele zależy od środowiska, na jakie napotka grzyb. Zakażeniu sprzyja m.in. nadmierne pocenie się, sytuacje stresowe, niedostateczne wysuszenie skóry po kąpieli. Na infekcje szczególnie narażone są osoby odwiedzające sauny, baseny, obiekty sportowe, korzystające ze środków komunikacji miejskiej oraz przebywające w wielu innych miejscach, gdzie na niewielkiej powierzchni występuje większe skupisko ludzi.
U dzieci grzybica stóp występuje bardzo rzadko, znacznie częstsza jest natomiast pleśniawka, atakująca błonę śluzową jamy ustnej oraz genitalia.

Objawy grzybicy skóry

– Zmiany skórne W miejscach typowych dla zakażeń grzybiczych (np. między palcami stóp).

– Świąd.

– Czerwone plamki o ostrych, łuszczących się brzegach.

Na głowie:

– Łamliwość włosów.

– Skóra głowy pokryta jakby mączką.

– Brązowe lub białe plamki na skórze.

Jak leczy się grzybicę skóry?

Najważniejsze jest podjęcie odpowiednich środków zapobiegających zakażeniu.

Co można zrobić samemu?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w ogóle nie doszło do infekcji. Po pobycie w miejscu będącym potencjalnym siedliskiem grzybów, należy dokładnie umyć lub nawet zdezynfekować te partie skóry, które są szczególnie narażone na atak grzybicy. Jeśli już niestety doszło do infekcji, to należy przede wszystkim dbać o utrzymanie suchości skóry. Dotyczy to zwłaszcza przypadków grzybicy stóp.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Po zaobserwowaniu zmian skórnych, mogących świadczyć o infekcji grzybiczej, trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz przepisze preparaty hamujące rozwój choroby. Jeśli przypadek jest ciężki, pacjentem zajmie się dermatolog, czyli specjalista chorób skóry.

Przebieg choroby

Grzybica skóry nie jest groźną chorobą, ale niezwykle uporczywą i uciążliwą. Objawy mogą utrzymywać się dłużej, jeśli pacjent nie zadba o higienę i suchość skóry.

WAŻNE
Grzybicy można zapobiec poprzez właściwą higienę ciała, dokładne osuszanie skóry po kąpieli, unikanie odzieży zatrzymującej pot (np. gumowce).

WSKAZÓWKA

Kontakt z osobą zainfekowaną grzybicą stóp nie jest niebezpieczny. Należy jednak bardzo dokładnie umyć oraz zdezynfekować stopy

Jedna odpowiedź na temat “Grzybice skóry

  1. Rowniez korzystanie z publicznych basenow, prysznicow, saun, a takze z silowni zwieksza prawdopodobienstwo rozwoju grzybicy skory. Nie wolno drapac swedzacych miejsc, gdyz w ten sposob przenosi sie zakazenie w inne miejsca na ciele.

Dyskusja jest zamknięta.