× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ krążenia

Hemoroidy

Około połowa dorosłych Europejczyków zapada na hemoroidy. Hemoroidy są to żylakopodobne twory, zwane także guzkami krwawniczymi, powstające w obrębie naczyń krwionośnych w dolnej części odbytnicy oraz w obrębie odbytu. Nazwa choroby wywodzi się z języka greckiego i znaczy tyle co „krwotok”.

Rozróżnia się hemoroidy zewnętrzne – powstające po zewnętrznej stronie mięśnia zwieracza odbytu oraz hemoroidy wewnętrzne – tworzące się pod błoną śluzową odbytnicy.

Przyczyny powstawania hemoroidów

W obrębie ujścia jelita naczynia krwionośne nie wytrzymują często dużego nacisku i w przypadku zbytniego przeciążenia wykazują skłonność do rozszerzania się. Istotną rolę odgrywa przy tym wrodzona delikatność tkanek. Nadmierny ucisk na naczynia krwionośne ma miejsce w przypadku wystąpienia zaparć, marskości wątroby, a także podczas ciąży i porodu. Oprócz tego przyczyną nadmiernego ucisku na okolicę brzucha jest uporczywy kaszel występujący w przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub u nałogowych palaczy. Także osoby prowadzące siedzący tryb życia narażone są na hemoroidy.

Objawy powstawania hemoroidów

– powtarzające się lekkie krwawienia przy oddawaniu stolca – widoczne w muszli klozetowej lub na papierze toaletowym,

– występujący niekiedy ból przy wypróżnianiu się, promieniujący w kierunku górnego odcinka odbytnicy,

– uczucie pieczenia w okolicy odbytu podczas oddawania stolca,

– uczucie wilgotności i swędzenia odbytu pojawiające się szczególnie po wypróżnieniu i nocą.

Leczenie hemoroidów

Ścisła opieka lekarska często nie jest konieczna. Chory może zastosować czopki jako środek znieczulający i rozkurczający. Jeśli jednak ma się jakiekolwiek wątpliwości, powinno się odwiedzić lekarza – najlepiej specjalistę (proktologa).

Co można zrobić samemu?

W łagodnych przypadkach hemoroidów wystarczy zażywać dużo ruchu i stosować odpowiednią dietę, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelita, głównie dzięki regularnemu wypróżnianiu się. Nie powinno się jeść obfitych pokarmów zawierających dużo tłuszczu, ani spożywać alkoholu. Aby przyspieszyć proces leczenia i złagodzić dolegliwości można zastosować szereg preparatów dostępnych w aptece bez recepty.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy dolegliwości się nasilają i występuje ból oraz wzmożone krwawienie. Lekarz oceni stopień zaawansowania choroby i zbada przyczynę jej powstania.

Jak postąpi lekarz?

Leczenie ambulatoryjne we wczesnym stadium choroby nie wymaga nawet ze strony pacjenta absencji w pracy. W stanach zaawansowanych hemoroidy wewnętrzne muszą zostać usunięte wraz z częścią błony śluzowej jelita.

Hemoroidy – przebieg choroby

Pierwszymi objawami świadczącymi o wystąpieniu hemoroidów jest uczucie pieczenia i swędzenia w czasie lub po oddaniu stolca, a także uczucie parcia na stolec. Jeśli stolec nie jest zbyt twardy objawy te mogą ustąpić po upływie około tygodnia. Mimo tego naczynia krwionośne pozostają rozszerzone. W dalszym ciągu trwania choroby pacjent odczuwa stałą wilgotność w okolicy odbytu. Często dochodzi do pojawienia się wyprysków. Hemoroidy wewnętrzne dają o sobie znać poprzez tępy ból w okolicy odbytu. W poważniejszych przypadkach może dochodzić do wypadania hemoroidów wewnętrznych podczas wypróżniania, co doprowadza nierzadko do silnych obrzmień oraz zakrzepów. Ten bardzo bolesny przypadek choroby mija sam w ciągu 8 do 10 dni. Pozostać może jednak kilka guzków, które są uciążliwe podczas wykonywania codziennych zabiegów higienicznych.

Czy hemoroidy mogą być niebezpieczne?

Żylaki odbytu nie są raczej niebezpieczne, ale dolegliwości z nimi związane są dość nieprzyjemne. Ewentualne powikłania polegają na uwięźnięciu lub wypadnięciu hemoroidów (nieodprowadzalność guzka) w wyniku powstałego stanu zapalnego lub zakrzepu.

Jak uniknąć hemoroidów?

Najlepszym sposobem zapobiegania hemoroidom jest gimnastyka, ruch oraz regularne wypróżnianie się. Pomaga w tym odpowiednio bogata w substancje odżywcze dieta oraz w razie potrzeby użycie środka przeczyszczającego.

Uwaga!

Krew zauważona w stolcu jest prawie zawsze objawem pojawienia się hemoroidów. Wystąpienie tego objawu po 50. Roku życia może być pierwszą oznaką raka jelit. Szanse na wyleczenie są tym większe im wcześniej zostanie on wykryty.

2 odpowiedzi na “Hemoroidy

  1. Mam Hemoroidy jurz 13 lat mam 33 lata mieszkam w szwecji chodze do lekarzy i nic mi nie pomagaja pszypisali mi czopki i masc pszeciw bulowom i tesz nie pomaga krew mi leci jak z kranu bul bardzo silny i mocny ze nie moge chodzic i spac niemoge z bulu sie zalatwic kuje boli jak by mi ktos ze srodka cos wyrywal w polsce jak bylem na wyciece pojechalem do szpitala bo bul byl do nie wytrzymania lekarz podjol decyzje o wyslanie mnie na operacje ale ubespieczenia nie mialem co mam zrobic…..

    1. @Pawel Jeżeli tak silne objawy występują w tam młodym wieku a krwotok jest silny, to należy niezwłocznie przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Czopki stopniowo zahamują krwotok, jednak w tej sytuacji należy działać szybko.

Dyskusja jest zamknięta.