Zęby każdego dnia narażone są na liczne zanieczyszczenia i osady, które powstają wskutek spożywania przez cały dzień różnego rodzaju posiłków i napojów. Osadów co prawda nie widać, jednak jeżeli nie są regularnie usuwane, wówczas negatywnie oddziałują na stan uzębienia. Z tego też powodu bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów, między innymi higienizacji zębów.
Higienizacja zębów – co to jest?
Zabieg higienizacji to nic innego, jak oczyszczanie zębów wykonywane przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. To bardzo dobre uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej, pozwalające pozbyć się tych osadów i nalotów, które nie zostały usunięte w warunkach domowych. W czasie trwania zabiegu usuwany jest nie tylko kamień nazębny, ale również osady powierzchniowe i bakteryjna płytka nazębną.
Higienizacja zębów jest zabiegiem, który zawsze składa się z kilku etapów:
– skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego;
– piaskowania, czyli usuwania osadów oraz przebarwień;
– polerowania, czyli wygładzania powierzchni zęba (ten etap zabiegu znacznie ogranicza odkładanie się nalotu na powierzchni zęba w przyszłości);
– fluoryzacji, czyli lakierowania zębów wzmacniającego szkliwo, przez co staje się ono bardziej odporne na próchnicę.
Jakie są wskazania do higienizacji zębów?
Tak naprawdę higienizację zębów może wykonywać każdy w ramach działań profilaktycznych. Warto jednak wcześniej omówić plany wykonania takiego zabiegu z lekarzem stomatologiem. Ten po ocenie stanu uzębienia może stwierdzić, że potrzebne jest częstsze i intensywniejsze oczyszczanie jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Może być to spowodowane predyspozycjami do rozwoju próchnicy, spożywaniem nadmiernych ilości cukru lub nieprawidłowym czyszczeniem zębów. Warto wiedzieć, że nie zawsze wskazaniem do higienizacji są kamienne złogi, często zabieg wykonywany jest również z innych powodów.
Specjaliści zalecają, by z higienizacji zębów korzystać przynajmniej raz lub dwa razy do roku, po wcześniejszej konsultacji, co do częstotliwości zabiegów ze swoim dentystą. Warto również samodzielnie kontrolować stan swojego uzębienia, nie tylko poprzez dokładne czyszczenie. Jeżeli zauważymy nieestetyczny osad lub dokładne wyszczotkowanie zębów będzie trudne, należy jak najszybciej udać się z tym problemem do stomatologa.
Osoby, które decydują się na wybielanie uzębienia metodą gabinetową, muszą liczyć się z tym, że w ich przypadku przeprowadzenie higienizacji będzie obowiązkowe. To bardzo ważne, ponieważ tylko dokładnie oczyszczona powierzchnia zębów jest w pełni podatna na działanie środka wybielającego.
W przypadku osób noszących aparat ortodontyczny, który utrudnia dokładne czyszczenie zębów, zalecane jest częstsze niż standardowe poddawanie się higienizacji.
W dużym skrócie, kiedy potrzebna jest higienizacja zębów? Zabieg stosowany jest przede wszystkim przy:
– ogólnej profilaktyce stomatologicznej,
– znaczącej ilości osadu nazębnego (często będącego wynikiem nadmiernego picia kawy czy herbaty oraz palenia papierosów),
– przy pojawiającym się kamieniu nazębnym,
– skłonnościach do próchnicy,
– leczeniu ortodontycznym,
– wybielaniu zębów.
Czy po zabiegu higienizacji widoczne są efekty?
Higienizacja powinna być traktowana tak samo obowiązkowo, jak wykonywanie regularnych przeglądów stomatologicznych. Skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja to bardzo ważne elementy profilaktyki dentystycznej, które pozwalają na zachowanie zdrowych i pięknie wyglądających zębów przez bardzo długi czas.
Największe różnice po higienizacji będą zauważały osoby, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty lub mają skłonności do próchnicy czy nadmiernego wytwarzania się kamienia nazębnego.
Czy higienizacja zębów boli?
Wiele osób unika higienizacji zębów z obawy przed tym, że zabieg ten może być dla nich bolesny. Jak wygląda rzeczywistość? Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów i zdecydowana większość z nich jest bezbolesna. Uczucie dyskomfortu czy niewielki ból mogą pojawić się jedynie u osób, które mają bardzo duże złogi kamienia nazębnego, zmagają się z problemem nadwrażliwych zębów czy cofających się dziąseł.
Czy każdy może poddać się higienizacji zębów?
Choć według stomatologów higienizacja jest bardzo ważnym zabiegiem pozwalającym na utrzymanie uzębienia w bardzo dobrym stanie, należy zadawać sobie sprawę z tego, że istnieją tu pewne ograniczenia, więc nie każdy może skorzystać z tego zabiegu. Choć higienizacja jest bezpieczna, mało inwazyjna i pozbawiona bólu, to jednak nie może być wykonywana u pacjentów:
– z rozrusznikiem serca,
– z odwarstwieniem siatkówki oka,
– z osteoporozą,
– z astmą,
– z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi,
– z opryszczką na ustach,
– z bólem lub ranami błony śluzowej.
Jak należy postępować po higienizacji zębów?
Aby efekty higienizacji zostały utrzymane, bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, o czym zostaje zawsze pouczony każdy pacjent wychodząc z gabinetu stomatologa. Przede wszystkim po oczyszczaniu zębów należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez czas od 30 minut do 3 godzin. Dopuszczalne jest picie wody. W celu utrwalenia efektów higienizacji przez dobę po zabiegu należy stosować wyłącznie białą dietę.
Jeżeli w czasie higienizacji usunięto dużą ilość kamienia nazębnego, może zdarzyć się tak, że wystąpi lekkie krwawienie dziąseł, które dodatkowo będą przez jakiś czas wykazywały ogólną nadwrażliwość. W takim przypadku, aby przynieść sobie ulgę, można stosować specjalne pasty lub płukanki, do nabycia w aptece.
Ile kosztuje higienizacja zębów?
Ile kosztuje higienizacja zębów w Warszawie? W tym przypadku koszty zabiegu mogą być zróżnicowane, jednak mieszczą się w zakresie cen od 250 do 500 zł.
Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Dlatego też należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz zadbać o stan uzębienia, regularnie poddając się zabiegowi higienizacji.
Partnerem artykułu jest ochotanausmiech.pl