Jak wskazuje nazwa, chodzi o nadmierną wentylację płuc spowodowana zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen. Medycyna określa to zjawisko „objawem hiperwentylacyjnym” lub tężyczką hiperwentylacyjną.
Poza przyspieszonym, płytkim oddychaniem, chory odczuwa mrowienie, przede wszystkim w czubkach palców, a podczas silnego ataku choroby pojawiają się również skurcze. Osoba cierpiąca na atak tężyczki przyjmuje charakterystyczną postawę ze zgiętymi silnie ramionami, a palce dłoni nakładają się na siebie w sposób nazywany „ręką położnika”. Objawy hiperwentylacji trwają kilka minut. Na ogół nie przysparzają większych kłopotów i dość szybko ustępują.
Hiperwentylacja przyczyny
Hiperwentylacja występuje u ludzi, którym stale towarzyszy podświadomy strach lub u których Występują już napady paniki czy strachu jako objawy depresji czy nerwicy lękowej. Źródła kłopotów należy więc na ogół szukać w psychice. Ponadto ataki hiperwentylacji mogą być skutkiem zaburzeń bilansu solnego organizmu, które w trudnych przypadkach można łagodzić zastrzykami dożylnymi z wapnia.
Hiperwentylacja objawy
– Wzmożone, płytkie oddychanie.
– Mrowienie w czubkach palców.
– Przejściowe objawy porażenia, głównie ramion i głowy.
Hiperwentylacja leczenie
Dość niezwykły, ale skuteczny sposób odwracania objawów skurczów i mrowienia w palcach, polega na przyłożeniu do ust chorego plastikowej torebki. Sanitariusze stosujący tę metodę często napotykają na opór i zdziwienie ze strony rodziny pacjenta lub przypadkowych obserwatorów. Ale oddychanie do torebki umożliwia choremu ponowne wciągnięcie do płuc dwutlenku węgla, którego oddał zbyt dużo podczas gwałtownego oddychania. Dopiero wtedy objawy hiperwentylacji ustępują, gdy – podobnie jak po zastrzyku z wapnia -podniesie sie zawartość dwutlenku węgla we krwi.
Czasem lekarz jednak stwierdza u chorego rzeczywisty niedobór wapnia i magnezu, który także powoduje atak.
Torebka i zastrzyk to tylko doraźne środki zaradcze, które nie rozwiążą trwale problemu odczuwania lęku i wzmożonego napięcia pacjenta. Dopóki nie poradzi on sobie ze swoimi głęboko skrywanymi problemami, dopóty będzie borykał się z ustawicznym lękiem, doprowadzającym go nawet do ataków hiperwentylacyjnych.
Co można zrobić samemu?
Każdy ma, od czasu do czasu, problemy ze zdrowiem psychicznym, ale nie oznacza to, że od razu wywołują one objawy tej czy innej choroby. Stany chorobowe rozwijają się w ciągu długich lat i towarzyszą temu różnorodne czynniki. Jeżeli jednak ktoś nie czuje się dobrze przez dłuższy czas, miewa napady lęku (a zdarza się to szczególnie ludziom w średnim wieku) nie powinien wstydzić się zasięgnąć rady psychologa. Na ogół jednak większość pacjentów samodzielnie rozwiązuje swoje problemy i objawy choroby mijają, tak jak i depresje i stany lękowe, które wystąpiły w następstwie przykrych wydarzeń losowych.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Trwające dłuższy czas złe samopoczucie powinno skłonić do wizyty u lekarza, który, w celu wykluczenia fizycznych przyczyn złego nastroju, zaleci przeprowadzenie konkretnych badań.
Jak postąpi lekarz?
Najprawdopodobniej, na podstawie wyników badań krwi, lekarz będzie w stanie postawić diagnozę.
Przebieg hiperwentylacji
Podświadomy lęk albo niedobór wapnia lub magnezu prowadzą do zaburzenia procesu oddychania, powodującego spadek zawartości dwutlenku węgla we krwi, co z kolei zwiększa zdolność krwi do wiązania kwasów. Zewnętrznym objawem tego procesu jest nadpobudliwość nerwów ruchowych oraz skłonność do skurczów.
Zachowywać spokój
Będąc świadkiem ataku, najlepiej można pomóc choremu starając się go uspokoić, nie tracąc przy tym samemu głowy.
WAŻNE
Metoda oddychania do plastikowej torebki przynosi ten sam efekt co zastrzyk z wapnia, a jest wyraźnie prostsza.