× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ krążenia

Hipotonia

Hipotonia czyli niedociśnienie, (a popularnie – niskie ciśnienie) krwi oznacza, że górna tzw. skurczowa wartość ciśnienia tętniczego krwi u danego pacjenta wynosi poniżej 100-110 mmHh (milimetrów słupa rtęci). Skurczowa wartość ciśnienia tętniczego krwi jest to maksymalne ciśnienie, jakie osiąga krew w aorcie pod koniec fazy skurczu lewej komory serca.

Hipotonia sama w sobie nie jest chorobą. Tylko niektórzy pacjenci cierpią z powodu niezwykle przykrych dolegliwości. Większość natomiast od czasu do czasu odczuwa pogorszenie samopoczucia, zmęczenie oraz zawroty głowy. Pacjenci skarżą się również na nieprzyjemne wrażenie czarnych plamek przed oczami oraz uczucie bliskie utracie przytomności.

Wyjątkową postacią obniżonego ciśnienia tętniczego krwi jest tzw. podciśnienie ortostatyczne. Dolegliwość ta polega na nagłym spadku ciśnienia w momencie gwałtownego wyprostowania się lub podnoszenia z pozycji leżącej.

Objawy hipotonii

– uczucie zmęczenia

– zawroty głowy

– czarne plamki przed oczami

– skłonność do utraty przytomności

Przyczyny hipotonii

Wartość ciśnienia tętniczego krwi zależy od ilości krwi, którą serce wypompowuje za każdym uderzeniem, oraz od oporu, na jaki krew natrafia w tętnicach. Im mniej krwi wyrzuca serce, tym niższe jest jej ciśnienie. U niektórych osób serce wprawdzie wyrzuca mniej krwi przy jednorazowym skurczu, ale za to wykazuje wyższą częstotliwość uderzeń na minutę. Dzięki temu do organizmu trafia tyle samo krwi, co u osób z normalnym ciśnieniem.

W przypadku podciśnienia ortostatycznego, w momencie szybkiej zmiany pozycji ciała, krew gwałtownie przemieszcza się w dół. Zmniejsza się ilość krwi w głowie i stąd uczucie zawrotów.

Niskie ciśnienie krwi mają również chorzy cierpiący z powodu pewnych zaburzeń hormonalnych lub niewydolności serca, pacjenci pozostający w łóżku przez dłuższy czas, a także osoby po utracie większej ilości krwi. Obecność żylaków powoduje, że krew gromadzi się w kończynach dolnych, co także może być przyczyną niskiego ciśnienia krwi.

Leczenie hipotonii

Jeśli obniżone ciśnienie krwi nie jest źródłem większych dolegliwości, nie jest również konieczne specjalistyczne leczenie. Bardzo rzadko stosuje się środki farmakologiczne podwyższające ciśnienie krwi. Poleca się natomiast dużo ruchu, naprzemienny zimny i ciepły prysznic (całego ciała albo tylko podudzi), który łagodzi zawroty głowy i usuwa uczucie zmęczenia. Jeżeli natomiast niskie ciśnienie krwi ma podłoże chorobowe, należy oczywiście rozpocząć leczenie.

Co można zrobić samemu?

Najlepsze efekty przynosi wzmacnianie swojej kondycji poprzez ruch, ćwiczenia gimnastyczne i uprawianie sportu. Należy unikać długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej oraz gwałtownego podnoszenia się z miejsca.

W pozbyciu się uczucia zmęczenia pomoże także, oprócz wspomnianego prysznica naprzemiennego szczotkowanie ciała na sucho, znane z terapii Kneippa.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy nazbyt często pojawia się nienaturalne uczucie zmęczenia, zawroty głowy, objaw czarnych plamek przed oczami oraz wrażenie bliskiego omdlenia.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz osłucha serce oraz płuca i zmierzy ciśnienie krwi. Może również zbadać nogi na obecność żylaków.

Przebieg hipotonii

Niskie ciśnienie krwi nie jest chorobą, lecz stanem, który od czasu do czasu może być przyczyną wyżej wspomnianych dolegliwości. Nawroty tego rodzaju objawów towarzyszą pacjentowi przez całe życie.

Czy hipotonia jest niebezpieczna?

Nie, dzięki niskiemu ciśnieniu krwi naczynia krwionośne wręcz unikają nadmiernego obciążenia. Niebezpieczny może być upadek w razie utraty przytomności.

Jak można zapobiec hipotonii?

Skłonność do niskiego ciśnienia krwi jest zazwyczaj dziedziczna. Powinno się stosować wspomniane wyżej środki zapobiegawcze w postaci dużej ilości ruchu, sportu i ćwiczeń.