× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
HPV u mężczyzn
Objawy chorobowe

HPV u mężczyzn – co warto wiedzieć

Wirusy są powszechne w naszym życiu. Jednak dorośli mężczyźni powinni zawrócić uwagę na wirus HPV. Jest to brodawczak ludzki. Zachorowanie na tego wirusa często kojarzone jest tylko z kobietami. Jednak u mężczyzn jest on równie popularny. Może on powodować wiele niebezpiecznych powikłań. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

HPV jak się przenosi?

Na zakażenie się wirusem narażony jest każdy mężczyzna aktywny seksualnie. Do przeniesienia wirusa może dojść w wyniku każdego stosunku płciowego. Nie jest to jednak jedyny rodzaj jego transmisji. Równie niebezpieczny może okazać się kontakt z krwią bądź też śliną osoby zakażonej. Przenosi się on nawet w przypadku kontaktu skóry ze skórą. 

Jak rozpoznać HPV u mężczyzn?

Wirus ten zaraz po zakażeniu może nie dawać żadnych objawów. W tym czasie mężczyzna może zarażać swoje partnerki seksualne. HPV u mężczyzn jest jeżeli już się pojawiają to są to brodawki płciowe. Zlokalizowane zarówno na narządach płciowych, jak i w ich okolicach. Mogą mieć one kształt kalafiorowaty, wypukły bądź też być płaskie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w obrębie męskich narządów płciowych, należy jak najszybciej reagować. Ich nieleczenie może doprowadzić do krwawienia oraz bólu. Ich obecność może być też objawem zmian rakowych. 

Jak zminimalizować ryzyko?

Chcąc wziąć odpowiedzialność za zdrowie swoje i partnerki, najlepiej wybrać się na badanie pod kątem obecności wirusa HPV. Jego wykonanie da bowiem pewność co do stanu naszego zdrowia. Ważne jest również to, aby używać prezerwatyw, zmniejszają one bowiem ryzyko zachorowania. Istotne jest również dbanie o higienę oraz zachowanie ostrożności w miejscach publicznych np. noszenie obuwia na basenach czy w szatniach. 

Dlaczego wirus HPV jest tak niebezpieczny?

Obecność wirusa w ciele mężczyzny może prowadzić do powstania zmian rakowych. Najczęściej występuje:
rak prącia – pojawiają się narośla i zgrubienia oraz ból i krwawienie
rak gardła – najczęściej pojawia się u podstawy języka, w jamie ustnej lub na migdałkach
rak odbytu – rozpoznać go można po krwawieniu, świądzie oraz bólu

Nasze organizmy potrafią same radzić sobie z wirusami, będąc jednak aktywnym seksualnie mężczyzną, warto wykonywać badania pod kątem obecności wirusa. Nie tylko ze względu na własne zdrowie. Należy też wziąć pod uwagę to, że można być nosicielem bezobjawowym. Watro, też dbać o odpowiednie zabezpieczanie się przed ewentualnym zarażeniem oraz dbać o zdrowie. Wysoka odporność zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania, co może prowadzić do powstania nowotworu.