× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Informacje

Idzie jesień, zadbaj o swoje usta!

Usta stanowią jedną z najbardziej wrażliwych i delikatnych części twarzy. Nie posiadają żadnego zabezpieczenia, np. w postaci włosków, które w większości chronią poszczególne części ciała przed szkodliwymi czynnikami.

jesienne usta

Usta mają kolor czerwony, ponieważ są mocno unerwione, a naczynia krwionośne znajdują się tuż pod nabłonkiem, z tego powodu są niezwykle czułe. Należy je chronić przede wszystkim przed mrozem i wysokimi temperaturami, a to z tego względu, że nie posiadają warstwy tkanki tłuszczowej, która zabezpieczałaby wargi w zimie oraz nie mają melaniny, pochłaniającej szkodliwe ultrafioletowe promienie słoneczne w lecie. Mając na względzie wszystkie te uwagi należy odpowiednio dbać o usta, tak aby nie narażać ich na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi.  

Usta, tak jak twarz, powinny podlegać procesowi demakijażu. Na wargi nakłada się ochronne pomadki lub błyszczyki, których resztki wieczorem powinno się zmyć. W ciągu dnia na ustach osadza się kurz i drobne zanieczyszczenia, dlatego użycie mleczka albo innego środka przeznaczonego do demakijażu jest konieczne. Usta, średnio raz na dwa tygodnie, powinny być poddawane zabiegom peelingu. Można go wykonywać takimi samymi środkami, które stosuje się do peelingu twarzy. Inne zalecane metody to używanie wazeliny lub oliwy z oliwek połączonej z cukrem. Także sprawdzonym i jednym z najprostszych sposobów na piękne usta jest ich masaż wykonywany szczoteczką do zębów, posiadającą miękkie włosie. Można na nie także nałożyć przed snem wazelinę z witaminą A.

Pod wpływem słońca, wiatru, czy mrozu, ale także jeśli są oblizywane, usta pękają, stają się wysuszone, a to sprawia, że wyglądają niezbyt estetycznie i szpecą cała twarz. Dlatego zawsze, o każdej porze roku, warto stosować kremy, pomadki, błyszczyki, balsamy ochronne, które nawilżają wargi i wpływają na ich zdrowy i piękny wygląd. Ważne jest to, by kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ust zawierały witaminy A i E oraz zapewniały odpowiedni poziom nawilżenia warg, a także chroniły przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Poza tym szminka albo inny kosmetyk nałożony na usta pełni funkcję estetyczną, dodaje wdzięku całej twarzy.  Do makijażu ust stosuje się także konturówki, które podkreślają kształt warg, modelują je i nadają im tym samym niepowtarzalnego charakteru. 

Dwa razy w tygodniu zaleca się, aby wykonywać masaż ust, posługując się, albo wspomnianą już wyżej szczoteczką, albo kostką lodu. W ten sposób, po jakimś czasie systematycznego masowania warg, staną się one pełniejsze, ponieważ będą odpowiednio dokrwione – w wyniku masażu poprawia się ich mikrokrążenie.

Stosowanie odpowiednich ćwiczeń sprawia, że usta nabierają właściwego kształtu. Można otwierać szeroko buzię, ruszać wargami wzdłuż i w szerz, wymawiać wskazane samogłoski. Powtarzane systematycznie, kilka razy dziennie, ćwiczenia, spowodują, że usta będą miały wyraźny kształt.