Stosowanie promieniowania rentgenowskiego w diagnostyce jest praktykowane od bardzo wielu lat. Polega ono na wykorzystaniu właściwości tkanek, które w różnym stopniu pochłaniają promienie RTG. W efekcie na zdjęciu uwidacznia się ich obraz, umożliwiający interpretację pod kątem ewentualnych zmian chorobowych. Do wykonywania takich zdjęć służą specjalne aparaty rentgenowskie.
Rodzaje aparatów rentgenowskich
Chociaż wszystkie rentgeny działają w podobny sposób, prześwietlając tkanki pacjenta wiązką promieni X, różnią się one budową oraz możliwościami przeprowadzania badań diagnostycznych. Różnice te wynikają z potrzeb placówek służby zdrowia oraz miejsc, w których wykonuje się zdjęcia. Podstawowy podział pozwala wyróżnić:
- aparaty kostno-płucne, przeznaczone do kompleksowego wykonywania zdjęć RTG w obszarze całego ciała,
- aparaty śródoperacyjne, wyposażone w specjalne ramię C lub U, które umożliwia wykonywanie zdjęć pacjenta na stole operacyjnym – stosowane zarówno w chirurgii ogólnej, jak i w ortopedii, kardiologii i na intensywnej terapii,
- aparaty mammograficzne, przeznaczone do badania zmian w piersiach u kobiet,
- aparaty punktowe, stosowane głównie w stomatologii do wykonywania prześwietleń zębów,
- aparaty pantomograficzne, przeznaczone do wykonywania zdjęć przekrojów poprzecznych PA, stawów skroniowo – żuchwowych oraz zatok szczękowych.
Ponadto aparaty rentgenowskie dzieli się na konwencjonalne i cyfrowe. W pierwszych obraz jest utrwalany na tradycyjnej błonie filmowej. W drugiej promienie X są przechwytywane przez specjalne czujniki a obraz jest zapisywany na nośniku.
Od czego zależy cena aparatu RTG?
Koszt zakupu sprzętu RTG nie jest mały, dlatego przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto precyzyjnie określić potrzeby i poznać czynniki, które mają decydujący wpływ na cenę. Często okazuje się, że brak jednej czy dwóch mniej ważnych dla placówki funkcji wydatnie przyczynia się do zmniejszenia kosztów zakupu. Dlatego zakup powinien być podyktowany zakresem wykonywanych badań diagnostycznych oraz przydatnych funkcji.
Cena nowoczesnego aparatu rentgenowskiego jest uzależniona od wielu parametrów sprzętu. Zaliczają się do nim np. ochrona radiologiczna, klasa detektora RTG, czy system redukcji dawki promieniowania. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie dodatkowe, czy zakres funkcji, w jakie wyposażono urządzenie. Ponadto droższe są aparaty rentgenowskie cyfrowe, wyposażone w systemy zdalnego sterowania, niż urządzenia konwencjonalne.
Rentgeny dostępne w Mar-Med
Sprzęt RTG jest niezbędny w każdej placówce medycznej, począwszy od niewielkiej przychodni specjalistycznej po szpitale i kliniki. W jego dystrybucji specjalizuje się firma Mar-Med, która od lat zaopatruje kliniki w nowoczesne aparaty rentgenowskie, tomografy, rezonanse, mammografy oraz ultrasonografy światowych marek – Mindray i GMM. W ofercie są aparaty rentgenowskie kostno-płucne, modele śródoperacyjne oraz przenośne, w wygodnej wersji z systemem jezdnym. Wszystkie oferowane urządzenia wyróżniają się światowym poziomem jakości, są bezpieczne, zautomatyzowane i w pełni niezawodne.