× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
implanty zębowe
Jama ustna

Implanty zębowe – wskazania, przeciwwskazania i przebieg zabiegu

Implanty zębowe są przeznaczone dla osób, które utraciły korzeń zęba, ale marzą o trwałym uzupełnieniu braków w uzębieniu. Jest to jeden z najnowocześniejszych zabiegów. Mogą wykonywać go tylko wykwalifikowani protetycy.

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienie protetyczne przeznaczone dla osób, które utraciły korzenie zębów. Są to tytanowe śruby wkręcane w kość szczęki lub żuchwy. Stanowią one podstawę, na którą umieszcza się koronę, most, sztuczny ząb lub protezę. Implanty są bardzo trwałe i w pełni bezpieczne. Materiał użyty do ich wykonania nie wywołuje reakcji alergicznych ani innych powikłań.

Implanty zębowe w Warszawie można wykonać w renomowanych klinikach u stomatologów ze specjalizacją w dziedzinie implantologii. Cena zabiegu zaczyna się od 2500–3000 zł. Całkowity koszt leczenia jest ustalany indywidualnie podczas pierwszej konsultacji.

Zabieg wszczepienia implantów zębowych

Przed zabiegiem wszczepienia implantów pacjent powinien zgłosić się na konsultację stomatologiczną. Specjalista ocenia stan jamy ustnej oraz wyniki badań obrazowych. Może się zdarzyć, że konieczne będzie wdrożenie także innego leczenia (np. ortodontycznego). Następnie lekarz przedstawia pacjentowi możliwe rozwiązania i plan terapii.

Zabieg wszczepienia implantów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Przy pomocy specjalnego wiertła stomatolog przygotowuje otwór w kości, w który następnie wkręca implant. Na koniec zakłada szwy i umawia pacjenta na kolejną wizytę. Całość trwa ok. 20 minut.

Wszczepiony implant musi zrosnąć się z kością. Zwykle trwa to kilka miesięcy. Po tym czasie możliwe jest założenie korony, sztucznego zęba lub protezy – w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta. Odbudowa protetyczna zapewnia nie tylko piękny uśmiech, ale łagodzi także dolegliwości związane z bezzębiem – ból stawu skroniowo-żuchwowego i nawracające bóle głowy.

Wskazania i przeciwwskazania do wszczepienia implantów

Zabieg wszczepienia implantów wykonuje się w przypadku:

  • braku pojedynczych zębów w żuchwie lub szczęce,
  • całkowitego bezzębia,
  • braku zawiązków zębów stałych,
  • braku możliwości lub chęci stosowania tradycyjnej protezy zębowej.

Implanty zębowe można wszczepić pacjentom, u których nie stwierdza się żadnych przeciwwskazań, dlatego lekarz zawsze wykonuje szereg badań podczas pierwszej wizyty. Zabiegu nie przeprowadza się u:

  • osób poniżej 16 roku życia,
  • kobiet w ciąży,
  • chorych na cukrzycę,
  • osób z wyniszczeniem organizmu,
  • osób z budową szczęki, która uniemożliwia wszczepienie implantów.

Implanty zębowe nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku bruksizmu lub nawykowego gryzienia końcówek przedmiotów i obgryzania paznokci.

Zalecenia po wszczepieniu implantów

Po wszczepieniu implantów pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich do momentu zagojenia się rany:

  • nie można gryźć pokarmów stroną, po której został wszczepiony implant,
  • należy unikać szczotkowania okolicy wszczepionego implantu i intensywnego wysiłku fizycznego.

Trzeba także zgłaszać się na wszystkie wyznaczone wizyty kontrolne.